EUR/USD,Altın,Fed,JPY

Dünya Gazetesi’nde bugün yayımlanan yazımda da belirttiğim gibi, Fed’den faiz artırımını 2011’in ilk çeyreğinde bekliyorum. Uzun süre düşük faiz ifadesi, dünkü Fed bildirisinde de yer aldı. Ancak Kansas Fed Başkanı Hoenig’in bu ifadeye bir kez daha karşı çıkması önemli. Dünkü toplantıda belki Hoenig’i desteklemediler, fakat Bullard ve Warsh’ın düşük faiz politikasından duydukları sıkıntıyı, başka platformlarda dile getirdikleri biliniyor. Önümüzdeki toplantılarda ne yapacakları hiç belli olmaz.

Bugüne bakarsak; Fed’in faizleri düşük tutacağını açıklaması, reeskont faizlerini artırmaması, AB’den yapılan Yunanistan açıklaması (belirsiz olsa da), piyasanın hoşuna gitmiş gibi gözüküyor. EUR/USD 1.3818’e kadar yükseldi. EUR/USD için 1.3820-50 bölgesinin önemini sürekli vurguluyorum. Bu bölgenin üzerinde NY kapanışı yapar mıyız? Bence zor.

Altın fiyatı $1133’ı gördü. $1140’ın üzerinde bir kapanış şimdilik zor gözüküyor. Gazetedeki yazımda orta-uzun dönemde altın için neden pozitif düşündüğümü açıkladım. Kısa dönem için (1-2 ay), $1055-$1060 ve $1020-$1030 beklentimi koruyorum.

Yunanistan’a sözlü destek var. Net bir plan yok. Piyasanın bundan sonrası için beklediği olay, Yunanistan’ın mayıs ayında ödemesi gereken 18-19 milyar Euro (kupon ödemeleri). Dün AB’den Juncker; ‘Borç garantisi olmayacak’ dedi. Garanti yok, peki AB direkt para mı verecek? O da belli değil. Mayıs ayına daha zaman var. Olayın aciliyeti geçtiği için, sözlü desteklerle şimdilik işi götürüyorlar.

Japonya’da mali yıl mart sonunda bitiyor. Bu dönemde Japonya’ya, normal olarak JPY girişi oluyor. Fonlar, yatırımcılar dışarıdaki paraları, ülkeye getiriyor. JPY’nin güçlenmesini istemeyen Merkez Bankası, tahvil alımına başlayabileceğini açıkladı (para basma). Bunu duyan traderlar son iki gündür JPY satıyor. Bakalım ekonomi yönetimi, JPY’nin yükselişinin önüne geçebilecek mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir