EUR/USD’da Sert Rüzgarlar

USD/TL’nin 1.60’a dayanmasının nedenlerini tartışmak için, EUR/USD kurunun yönünü etkileyen olayları iyi yorumlamak gerekir. Sonuçta Türkiye’de son bir haftada USD/TL kurunu değiştirecek ne yaşandı ki? Genel görüş; USD’nin bir süre sonra başta EUR olmak üzere ana para birimlerine karşı aşırı değer yitirmesidir. Bu görüşün dayanağı, ABD’nin para basıp, enflasyon yaratacak olmasıdır.

Euro bölgesinden iyi sinyaller gelmiyor. İspanya’dan sonra Portekiz’in de ülke notunun düşürülebileceği konuşuluyor. Birliğin, karar almada çok geç kaldığını defalarca kez yazdım. Bölgenin en büyük ekonomisi Almanya, dün elli milyar euro’luk bir paket açıkladı. Olumlu düşünmek için bir sebep yok çünkü bu paketin başlangıç tarihi 1 Temmuz 2009. Resesyon’un 2008’in ikinci çeyreğinde başladığı düşünüldüğünde, paket 15 ay sonra devreye girmiş oluyor. Paketin etkisinin görülmesi de aylar alacağından, 2009 için geçmiş olsun diyelim.

Avrupa Merkez Bankası(ECB) krizi geriden izledi. Ekonomi yönetimleri gerekli önlemleri almadı. Almanya ve Fransa sürekli bir anlaşmazlık içindeler. Böyle bir birliğin para birimine güven olur mu? Diğer yandan ABD dolarının çöküş yaşayacağı konuşuluyor. FED’in çıkış stratejisi belli olana kadar bu görüşe katılıyorum. Giriş stratejisi para basıp enflasyon yaratmaktır. Sam Amca(ABD), tüketicisini kurtarmak için başka bir seçenek olmadığını biliyor. FED’in faizleri sıfıra indirdiğine bakmayın, averaj mortgage faizleri(piyasa faizleri) %6’dır. Enflasyon %2 ise, ödenen faiz %4 olur. Ama enflasyon %2 değil, (-0.2%) olursa, ödenen faiz %6-(-0.2%)=%6.2 olur. Zaten güç bela ödemelerini sürdürebilen tüketici, evinin borcunu ödeyemeyecek, evin anahtarını bankaya verecektir. Bu, bankanın zarar etmesi, ev fiyatlarındaki düşüş trendinin sürmesi, kaosun devam etmesi demektir. ABD enflasyon’u %3 yapabilse, ABD’linin ödeyeceği faiz %3 olur(%6-%3). Tüketicinin faiz ödemesi azalır. Ama enflasyon yaratma stratejisinin çıkışı şu an için yok. Eğer çıkış stratejisi bulunursa(ki o potansiyel var), beklentinin aksine ABD doları çökmeyebilir.

EUR/USD paritesi 3-4 günde 1.39’dan 1.32’ye geriledi. Yarın ECB faiz toplantısı var. 0.50 baz puanlık bir indirim bekleniyor. MB yöneticileri indirim konusunda isteksiz görünseler de, Avrupa bankalarının riskli pozisyonları, hantal karar mekanizması kısa dönemde Euro’nun başını ağrıtacak gibi görünüyor.

USD/YTL’deki yükseliş beni şaşırtmadı. TL’nin, aralık’taki yükselişi bana hiç mantıklı gelmiyordu. Bu görüşümü yazılarımda da belirtmiştim. TL’nin hızlı bir şekilde değer kazanması için herhangi bir sebep yok. EUR/USD paritesinin yönü büyük oranda USD/YTL’yi etkiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir