EUR/USD’ın adil değeri 1.14

Yoğun bir haftaya girdik. ABD bilanço sezonu bugün Alcoa ile açılıyor. Bilançolar açısından haftanın en önemli günü cuma. General Electric, Bank of America, Citi gibi krizde büyük darbe yiyen kurumların bilançoları o gün açıklanacak. Bilançolar iyi gelebilir, fakat alt kalemlerdeki dayanıklılığın 1. çeyrekteki gibi olmayacağını düşünüyorum. Rakamlar geldikçe değerlendirmeler yaparız.

Bu hafta ABD’de önemli veriler var. Perakende satışlar verisi çarşamba günü. Geçen ayki rakam %-1.2 idi. Piyasa beklentisi %-0.3. Tüketici harcamalarındaki momentum, nisan ayından itibaren hız kesti. Bu nedenle beklentilerin altında bir rakam görebiliriz.

Perşembe günü ABD üretici fiyatları endeksi açıklanacak. Geçen ay %-0.3 idi. Beklenti %-0.1. Deflasyon baskısının devam ettiğini söyleyebiliriz. Aynı gün sanayi üretimi verisi var. Geçen ay %+1.3 gelmişti. Bu ayki beklenti %-0.1.

Cuma günü tüketici fiyatları endeksi gelecek. Geçen ay %-0.2 idi. Bu ayki beklenti %-0.1. Enflasyonun şimdilik kımıldayacak yeri yok gibi gözüküyor.

ABD ekonomisinde yavaşlama başladı. Yılın ikinci yarısında beklentilerin altında bir büyüme rakamı gelecek. 2009 sonunda ve  2010 ilk çeyrek büyüme rakamları açıklandıktan sonra, ‘Çin ve ABD’nin büyüme performanslarına aldanmayın; 2010’un ikinci yarısında rakamlar düşer’ yorumunu yapmıştım. Tabii ki 2010’un sonunu henüz görmedik, ancak ben görüşlerimi koruyorum.

Dün gazetede bir köşe yazısı gözüme çarptı. Yazar; ‘EUR/USD paritesi 1.18-1.19’a geldiğinde, Euro kolay kolay pes etmez yorumunu yapmıştım, bakın parite 1.27’ye geldi’ diyerek aklı sıra kendini yüceltiyor. Türk ekonomi medyası kaçak güreşen böyle adamlarla doludur. Kardeşim; risk alıp bir tahmin mi yapmışsın (1.27 gibi); buradan Euro’nun düzeltme hareketi başlar mı demişsin; bir zaman aralığı mı vermişsin (1 ay, 3 ay)? Hayır, sadece ‘Euro kolay kolay pes etmez’ demişsin. Bravo, gerçekten enfes bir yorum olmuş. Bundan sonra kurlar konusunda gözümüz kulağımız sende olacak.

Tahmin işi risklidir. Kendine güvenmeyen insan yapamaz. Hata yapma payınız da yüksektir. Hiçbir yorumcu, sürekli olarak, yaptığı 10 tahminin 9’unu tutturamaz. Eğer yaptığınız 10 tahminin 6’sı, istikrarlı olarak doğru çıkıyorsa, siz bu işte iyisiniz demektir. Tecrübeyle sabittir. Dünyanın en iyi traderları, tahminlerinde yüzde 51’i yakalamaya çalışırlar. Kazanç, işte o yüzde 1’dedir.

EUR/USD haftaya zayıf başladı. Parite bu sabah 1.2560’a kadar geriledi. Teorik olarak konuşursak, EUR/USD’un ‘adil değer’i 1.14. Bir kur, adil değerine orta-uzun dönemde öyle veya böyle ulaşır. Zamanını tahmin etmek zor. Emeklilik fonları, al-tut stratejisini uygulayan, uzun dönemli düşünen yatırımcılar için adil değer önemli olabilir. Ancak daha kısa dönem düşünen yatırımcılar için pek faydası olmaz. Genel olarak konuşursak; AB bölgesindeki sıkıntıların tekrar başlayacağını, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) faizleri uzun süre düşük tutacağını ve AMB’nin yeni likidite operasyonlarına başlamak zorunda kalacağını düşünüyorum. Bunların hepsi Euro üzerinde baskı oluşturabilir. EUR/USD’da düşüş beklentimi koruyorum. Dolar’da pozisyon alıp, Euro’nun yükselişlerinde doğacak zararlardan kendinizi korumak istiyorsanız, CHF’de pozisyon alabilirsiniz.

Grafikleri incelerken, ‘altın’ın haftalık hareketlerinde bazı noktalar gözüme çarptı. Bu hafta da takip edeceğim. Ciddi bir olasılık görürsem, yazarım.

EUR/USD’ın adil değeri 1.14” hakkında 2 yorum

  1. HOCAM,

    BALTIK İNDEKSİ 1840 GÖRDÜ BU TİCARETİN ÇOK DÜŞTÜĞÜNÜ GÖSTERİYOR DRGUNLUK MU GELİYOR.BİRDE SİZ BU İNDEKSE GÜVENİLİR OLMADIĞINA İLİŞKİN TWENTER DA BİR İMADA BULUNDUNUZ.BU İNDEKSE GÜVENEBİLİRMİYİZ.DURGUNLUK ARTARSA JPY VE USD NASIL ETKİLENİR SAYGILAR

  2. Baltık Endeksi’nin hala iyi bir gösterge olduğunu düşünüyorum.Bundan 6 ay önce çok iyi bir göstergeydi de,şimdi mi kötüleşti?
    Ama ikinci bir dip,ama yavaşlama,birini işaret ediyor.
    USD ve JPY için pozitif görüşlerimi koruyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir