Fabrikasyon (Mu)?

ABD istihdam verisi açıklandı, yorumlayalım. Öncelikle bir şey söyleyeyim, Wall Street’te çok akıllı analistler vardır. Bunlardan biri, söyledikleri önceden kulağına fısıldanıyormuşçasına doğru çıkan, Goldman Sachs’ın baş ekonomisti Jan Hatzius. Hatzius, ‘tahminlerinde en az hata payına sahip analist’ ünvanına da sahiptir. Hatzius’un cuma günkü veri için beklentisi 120.000 idi. Veri, Hatzius’un tahmininden 10 kat aşağıda 11.000 olarak geldi. Veri için ‘fabrikasyon’ demek istemiyorum, ancak mantıksız. Ay içinde onlarca önemli veri yayımlanıyor. Bunların birçoğunda istihdam ile ilgili alt kalemler var. Bu bileşenlere bakarak, istihdam ile ilgili bir fikriniz olabilir. Geçen ayki kalemler çok zayıftı.

Altın geçen perşembe $1226’ı görmüştü. Dün gece $1144’a kadar düştü. %6,5’luk bir düşüşe denk geliyor. Şu an $1146. Veriden sonra; ABD’de işsizlik rakamındaki artış sona erdi; iyileşme başladı; tüketici toparlanmaya, ekonomi düzelmeye başladı; bunlardan dolayı Fed faiz artırımlarına gidecek; yorumları yapılıyor. Bence Fed’in 2010’un ilk altı ayında faiz artırımlarına gitmesi zor. 1937-1938’de düşülen hataya tekrar düşmek istemeyeceklerdir.

Altın fiyatındaki harekete dönersek; bir düzeltme olduğunu düşünüyorum, gelecek ayki ABD istihdam raporuna kadar daha aşağılar bile görülebilir, ama yine de bir düzeltmedir. Trend değişmemiştir.

Fabrikasyon (Mu)?” hakkında 3 yorum

  1. hocam altın alım-satım işlemlerini bankamatik aracılığı ile yapıyorum.internet bankacılığına geçip internetten yapsam güvenli olur mu?

  2. Bankanın internet sistemi,aracı kurumlardan daha güvenlidir.Alım-satım yapmak için, her an bankamatiğe koşturmak mantıklı değil.Özellikle forex,altın,petrol işlemlerinde büyük bankaların trading platformlarının kullanılmasını öneriyorum.İmkanınız varsa,iki ayrı bankadan alım satım yapmayı da öneririm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir