Faiz silahının barutu bitti

Bernanke, dün geceki konuşmasında ‘ABD ekonomisi için belirsizlik var’ dedi. Beklenmedik açıklamalar değildi. Geçen haftaki Fed açıklamalarından farklı bir şey söylemesi düşük bir ihtimaldi.

EUR/USD için 1.2770 bölgesi önemli. Euro’nun gücünün kırılması için bu bölgenin altında kapanış ya da kapanışlar gerekiyor. Bernanke’nin konuşmasından sonra, EUR/USD’ın yükselmesini engelleyen iki faktör vardı. Birincisi, Almanya’nın tahvil ihracının kötü gitmesi; ikincisi Bernanke’nin konuşması ile morali bozulan borsalarda görülen yoğun satışlar. Bu satışlar risk iştahını törpüleyerek, USD’a destek oldu.

Bernanke’nin açıklamaları faizleri de düşürdü.  ABD 10 yıllık faiz şu an için yüzde 2.87. Yüzde 2.88 kritik bir seviye. Bu bölgenin altına sarkılması, en başta JPY’yi destekler. Zaten USD/JPY bu sabah 86.32’ye kadar düştü. Faizler ile JPY arasındaki ilişkiyi hem Alfafinans’ta hem de Dünya Gazetesi’ndeki köşe yazımda vurguladım. Japonlar, ülkelerinde düşük faiz olduğu için, dışarıda getiri peşinde koşuyorlar. Amerikan, Alman ve İngiliz tahvillerine yatırım yapıyorlar. Bu kağıtlardaki faizler düştüğünde, paraları geri getiriyorlar. JPY değerleniyor. Bu sabah USD/JPY, EUR/JPY, GBP/JPY gibi çapraz kurlara bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız. Aslında JPY hemen hemen bütün para birimlerine karşı değer kazandı.

Altın $1186. Bu hafta en düşük $1175’i gördü ($1175-76 alım bölgesini hafta başında vermiştim). Altının yeniden ralliye başlaması için iki koşulun oluşması gerekebilir. İlki, AB’deki borç krizinin tekrar gündeme oturması-stres testi sonuçlarının olumsuz olması. İkincisi, Fed’in tahvil alımlarına tekrar başlama sinyali vermesi (para basma). Yaklaşık bir ay önce; ‘Fed tahvil alımlarına başlamak zorunda kalabilir’ demiştim. Dün Bernanke bununla ilgili somut bir şey söylemese de, ‘Fed, ekonomiye yardımcı olmak için gereken her önlemi alacak’ dedi. Fed’in elinde iki silah var. Faiz silahının barutu bitti, çünkü faizler ‘sıfır’ seviyesinde. Geriye tahvil alımı kalıyor. Bekleyip göreceğiz.

Altın için $1175’in altında ciddi bir kapanış yaparsak, $1142-$1143 bölgesi pusuda bekliyor.

Faiz silahının barutu bitti” hakkında 6 yorum

 1. Hocam
  Rubini altının pahalı olduğunu ve çok sert bir düşüş yapacagını söylüyo ne dersiniz

 2. Roubini, altın $1000’a ulaştığında da ‘altın balonu patlayacak’ diyordu.Altın $1266 oldu.Finans piyasaları anlamında onu fazla ciddiye almaya gerek yok.

  ANCAK, altının boğa piyasasını kapsayan son 10 yıla bakarsanız; haziran ve ağustosun,en düşük averaj getiriye sahip aylar olduğunu görürsünüz.

 3. Hocam
  USD/JPY Günlük indeksinde 50 günlük ortalama 100 günlük ortalamayı aşağıya kırmış vaziyette siz buna ölüm üçgeni diyordunuz hocam bu durumda 85 altında tarihi dipler görebilirmiyiz 87den piyasa girdim saygılar

 4. 55 günlüğün 100’ün altına düşüp düşmediği kontrol edilebilir.

  Ama her ikisi de hala 200 günlük ortalamanın üzerinde.

  Her neyse, USD/JPY yapısal olarak zayıf görünüyor.85(hatta altını) beklentimi koruyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir