‘Fasit Daire’nin İçindeyiz

Kabine değişikliğinin USD/TL kuru üzerindeki etkisi önemli değildir. Önemli olan, ekonomiden sorumlu bakanların, görevden alınmaları veya başka bakanlıklara kaydırılmalarıdır.

İşini iyi yapamayan gider. Serbest piyasa ekonomisinin kuralı budur. 1 Nisan 2009 tarihli,  ‘Başbakan’a Kızmanın Lüzumu Yok’ başlıklı yazımda, ekonomiden sorumlu bakanların istifa etmeleri, ya da görevden alınmaları gerektiğini belirtmiştim. Yapılan değişiklikler doğrudur. Aklıma yatmayan tek olay; Mehmet Şimşek’in, bana göre daha etkili bir bakanlık olan, Maliye Bakanlığı’na kaydırılmasıdır.

Reel ekonomide düzelen bir durum yoktur. Peki reel ekonomide yaprak kımıldamazken, borsa niçin yükseliyor. Borsalar, tünelin sonundaki ışığı gördükleri zaman (ya da gördüklerini zannettikleri zaman), yükselişe geçer. Borsadaki yükselişler, genelde altı ay önceden gerçekleşir. Piyasa altı ay sonra, başta ABD ekonomisi olmak üzere global ekonominin toparlanıp, yükselişe geçeceğini düşünüyor. Mevcut durum bundan ibarettir. Yükselişin kalıcı olduğunu düşünen birçok yatırımcı, analist var. Bekleyip, göreceğiz.

ABD ekonomisinin toparlanması, herkesin beklentisidir. ABD büyüme rakamlarını geçen hafta gördük. Alt kalemlere bakıldığında, yatırım kalemleri %40’ın üzerinde düşmüş. Tüketimdeki düşüş, önümüzdeki aylarda da devam edecek. Oluşan mekanizmayı size anlatayım; yatırım ve tüketimdeki azalma ekonomik aktiviteyi düşürüyor, bu düşüş şirketler ve bireyler üzerinde büyük baskı oluşturuyor. Borcunu, kredi kartını ödeyememe gibi durumlar ortaya çıkıyor. İflaslar başlıyor. Bu durum finans sistemi üzerinde daha büyük baskı oluşturup, finans sisteminin kredileri azaltmasına yol açıyor. Anlayacağınız tam bir ‘fasit daire’ oluşuyor.  

Türkiye ekonomisinin, iyileşmeye başladığını düşünmüyorum. Bunu 2009 ilk çeyrek, ve içinde bulunduğumuz 2009 ikinci çeyrek büyüme rakamlarında hep beraber göreceğiz. Böylesine senkronize bir krizde, alınacak önlemlerin garantisi olmaz. Gerçi elle tutulur bir önlem de almadık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir