Fed, Cumhuriyetçileri By-Pass Edecek” hakkında 12 yorum

 1. “Fed’in bugün maksimum 500 milyar dolarlık bir tahvil alım programı açıklayacağını düşünüyorum …. Hazine tahvili alım miktarı beklentilerin altında kalabilir. …. Fed paketi açıkladıktan sonra Dolar biraz değer yitirebilir. Yıl sonuna doğru toparlanmasını bekliyorum.”

  Alım miktarı beklentinin altında kalırsa, Dolar niçin değer yitirsin??

  Şu ana dek benim görebildiğim en açık sözlü tahmin. Cesaretinize hayranım. Hele bir de tutarsa…

 2. Avni Bey,

  Tahminlerimin kaçta kaçının doğru çıktığını siz iyi biliyorsunuzdur(bence fena değil).

  Oğrencilerim bile yazdıklarımı sizin gibi kelime kelime okumuyor.Ancak kelime kelime okumanıza rağmen bazı noktaları yine kaçırmışsınız.Tahminim olan maksimum 500 milyar dolar genel olarak beklentilerin altındadır.Ayrıca hazine tahvil alımı yerine, mortgage tahvil alımı yapılabileceğini söylüyorum. Hazine tahvili ile mortgage tahvili ayrı şeylerdir.

  Bir gazeteye ve haber sitesine yorum yazıyorum, twitter’a yorum değil.Siz bu yazıları herhalde twitter yorumu gibi okuyorsunuz (günlük-çok kısa dönem).
  Ben Dolar için daha pozitifim derken genel bir görüşten bahsediyorum.Geçen hafta Dünya’da ‘Kısa dönemde her şeye rağmen EUR/USD’ın 1.43 potansiyeli var’ demiştim.Piyasanın paketi algılaması gerekiyor.Bu hareketlerin sizin gibi bireysel yatırımcıları zorlayacağını da yazdım. Bakın bugün 1.41’i zorluyoruz.

  Dolar yüzde 15 değer yitirdi.Yani paketi fiyatlara soktular. 500-600 milyar dolarlık bir rakamla,USD’ın bir yüzde 15 daha değer yitireceğini mi düşünüyorsunuz? Tabii düşünebilirsiniz.Ben aynı fikirde değilim.

  Sizin gibi dikkatli bir okuyucudan biraz daha çaba bekliyorum.

 3. USD para basıyor, değer kaybediyor.
  AUD ham madde parası, değer kazanıyor.
  CAD ham madde parası ama onda bir hareket yok. Oysa petrol de artıyor, niçin AUD gibi değer kazanmıyor?
  Saygılar.

 4. 8 ay içinde piyasaya sürülecek 1 trilyon doların beklentisini altın şimdiden satın aldığına göre; Bundan sonra 8 ay boyunca altının 1380 -1400$ üzerinde olamayacağını düşünebilirmiyiz?
  Saygılar.

 5. Altın rekor kırıyor fakat gram halen 62 TL civarında Haziran da 64TL yi görmüştü.
  Bloomberg TV deki “sınırsız” ekonomi programında sunucu bir sene sonra altın 1250$ demişti. Kafamı kurcalıyor. Acaba enflasyon tehdidi o zamana kadar ortadan kalkacak, dolayısı ile altın satın almış olduğu beklentiyi geri verecek böyle bir öngörüsü mü var acaba sunucunun ne dersiniz Hocam?
  Saygılar.

 6. hocam japon yeni düşüşte gibi görünsede hala güçlü para birimi ve karışıklıkta güvenli liman olark yükselme ihtimalini nasıl görüyorsunuz.

 7. Abd her ekonomik gelişmede iyi polis kötü polisi oynama işini şimdi bide bürokrasiye taşıdı..Sizinde dediğiniz gibi saray demokrat meclis cumhuriyetçi.. Yeni bir manüpilasyon alanı açıldı..Fed abd nin en tepesidir, o ne derse o olur..Fed 600 milyarı telaffuz etti ama bana pek güvenilir gelmiyor, nedeni ise bir kaç tane şerh koydular..Miktarı azaltabiliriz, likiditeyi kesebiliriz gibi..
  Kanımca, geçen 2 senedeki şok,korku,rehavet, iştah,bunalım gibi duyguları önümüzdeki senelerde de tüm global piyasalara emrindeki kurum ve kişilerle yaşatacaklar..Aman dikkat diyorum (özellikle küçük yatırımcıya)..Son olarak da abd ekonomisine ve parasına hiç bir şey olmaz $ rezerv para tahtında oturduğu sürece.

 8. Talep gören iki para arasında,belirgin şekilde öne çıkan yok.

  Sabah 1.4065 idi.Daha sonra 1.3955’e düştü. Şimdi tam ortada.

  Bugün çok yoğunum. Talep ve satış bölgelerini analiz ettikten sonra yazarım.

 9. USD/JPY icin kisa bir analiz;
  Japonya’nin mudahale miktari,dolar cinsinden 65 milyar. Fed 600 milyar dolarlik program acikladi.Fark 10 kat.

  Bu nedenle JPY, Dolar karsisinda hala guclu. USD/JPY’de 82 satis bolgesi. Fed tahvil alim programina 2011 ikinic ceyrekte devam ederse,Japonya yeni bir tahvil alim programi aciklamadikca 80 bolgesi duzenli olarak test edilebilir.
  Simdilik 81-82 bolgesinde gel gitler yasariz.Eger 82 asilirsa bir sonraki bolge 83.
  79’un altina sarkmasi gundem disi degil,ancak bu biraz da Japon Merkez Bankasi’nin tavrina bagli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir