Fed, tahvil alımı, başkanlık seçimi

Piyasa yeni bir tahvil alım programı bekliyor.

Fed’in son toplantısı 1 Ağustos tarihindeydi. Yaklaşık bir ay geçti. Bu dönemde, ‘tarım dışı istihdam’ verisi beklentilerin çok üzerinde geldi. Perakende satışlar arttı. Ekonominin yaklaşık yüzde 75’ini oluşturan ‘tüketim’ ile ilgili veriler iyi geldi. İmalat sektörü genişlemeye devam etti.

12-13 Eylül tarihlerinde yapılacak Fed toplantısından önce bir istihdam raporu daha açıklanacak. Tarım dışı istihdam verisi için tahmin yapmak zordur. Çünkü bu veri için kullanabileceğiniz öncü gösterge sayısı sınırlı. Az sayıdaki indikatörden ‘haftalık işsizlik maaşı başvuruları’, son birkaç haftadır beklentilerin altında kalıyordu. Bugün açıklanan rakam, hafif arttı. Bugünkü artışa rağmen; 4-haftalık ortalama, geçen ayın aynı döneminin ortalamasının yüzde 2.1 altında bulunuyor. Yani eylül başında açıklanacak veri için, şu aşamada karamsar olmaya gerek yok.

Makro veriler, ağustosta ‘dengeli’ olarak kabul edilebilir. Bu açıdan 13 Eylül’deki toplantıdan bir tahvil alım programı çıkma olasılığı düşük. 2014’ün sonuna kadar düşük faiz cümlesi, ‘2015’ kullanılarak değiştirilebilir.

Dün açıklanan Fed tutanakları verisini pozitif yorumlayan piyasa, emtia fiyatlarını hemen yukarı itti. ABD’deki kuraklık nedeniyle, mısır, buğday gibi önemli tarımsal emtiaların fiyatları son iki ayda zaten yüzde 50 civarında arttı. Savaş korkusu ve diğer faktörler nedeniyle, enerji fiyatları son iki ayda yüzde 30 yükseldi. Fed net bir program açıklarsa, fiyat artışları devam edebilir.

Bu nedenle; Obama, seçim öncesinde Amerikalı tüketiciyi karşısına almak istemeyebilir. Obama da ne alaka demeyin. Bernanke’nin patronu değil mi? Dünyada bağımsız bir merkez bankası başkanı kaldığına inanıyorsanız, fazla iyimsersiniz. Son bağımsız başkan Trichet idi. Görev süresi bitti, kurtuldu. Hala başkan olsaydı, onun özgürlüğünden de bir eser kalmazdı.

Seçim öncesinde yatırımcıların moralini yükseltmek için Fed bir program açıklayamaz mı? Tabii ki olabilir. 2011 sonlarında bu şekilde düşünüyordum. Ancak; Bernanke son bir yıldır muğlak ifadelerle piyasaları oyaladı. İşe de yaradı. Piyasanın saflığı mıdır, Bernanke’nin başarısı mıdır? Görüşler muhtelif olabilir.

Öte yandan; Cumhuriyetçilerin başkan adayı Romney, ‘Bernanke’den hoşlanmıyorum’ diyor. Demek ki; Romney gelirse, Bernanke kuvvetle muhtemel üniversite hocalığına geri dönecek.

Hemen belirteyim. Gallup’un yaptığı son ankette Romney önde görünmesine rağmen, ben Obama’nın kazanacağını düşünüyorum. Olağanüstü hatipliği dışında, fazla bir özelliği olmasa da…