Fed Toplantısı, EUR/USD, Altın

Kısa bir piyasa değerlendirmesi yapalım. Bu hafta önemli veriler, toplantılar var. Bugün TSİ 15:30’da, ABD ‘üretici fiyatları endeksi’ açıklanacak. Beklenti +0.4%. Benim beklentim de bu yönde. Yine bugün TSİ 16:15’te, ABD ‘sanayi üretimi verisi’ yayımlanacak. Piyasa beklentisi +0.5%; beklentim +0.7%. Enflasyon düşük seyretmeye devam edecek; sanayi üretimi rakamı da muhtemelen iyi gelecektir. 2009’un başından beri iyi veriler EUR’a; olumsuz veriler USD’a yarıyordu. 2 hafta önceki ABD istihdam verisinden itibaren, bu ilişki bozuldu. Son iki haftadır iyi veriler USD’a yarıyor.

Haftanın en önemli olayı, yarın yapılacak Fed toplantısıdır. Faizlerde bir değişiklik beklenmiyor. Önemli olan, toplantı sonrası Bernanke’nin açıklamalarıdır. Medyamızda, Fed ve diğer büyük merkez bankalarının çıkış stratejileri ile ilgili yorumlar görüyorum. Örneğin; Fed’in çıkış stratejisi= faiz arttırımı, gibi bir düşünce hakim. Bu düşünce yanlıştır.

Fed’in çıkış stratejisine başlaması demek; hemen faiz arttırımına gitmesi demek değildir. Fed, piyasaya trilyonlarca dolar verdi. Önce operasyonlarla piyasaya verdiği paraları toplaması gerekiyor. Bu operasyonlar hemen bitirilemez. Aylar alır. Bu işleri bitirdikten sonra, faiz arttırımına gidebilir. Buna ek olarak; deflasyonist etkilerin 2010’da baskın olacağını da düşünürsek, Fed’in hemen faiz arttırımına gitmesi çok çok düşük bir ihtimaldir. Fed, faizleri sıfır seviyesinde tutmaya, piyasaya para vermeye devam edecektir.

Bernanke yarın faiz arttırım sinyali verse, şu an 3.5% civarı olan ABD 10 yıllık faizin önünü kimse alamaz. Fed’in krizden çıkış için uyguladığı para politikası, faizleri çok düşük tutmaya yönelik değil miydi? Bernanke, krizden çıkış politikasını baltalar mı? Zannetmiyorum. ‘Ekonomide toparlanma belirtileri olsa da, yolumuz çok uzun; bizi zorluklar bekliyor’ gibi ifadeler kullanacaktır.

Cuma sabahı EUR/USD paritesi 1.48 alım bölgesinin altına sarktıktan sonra (1.4770-80 bölgesindeyken); ‘EUR/USD’da aşağı yönlü mini bir trend görüyorum; temel göstergeler de USD’ı destekliyor’ yorumunu yapmış, 1.46-1.4615 bölgesine vurgu yapmıştım. Cuma akşamı 1.46-1.4615 hedefi tutmuştu. Dün sabah Dubai’den gelen haberden sonra, EUR/USD 1.4685’e yükseldiğinde bile, USD’ın değerlenmeye devam edebileceğini belirtmiştim. EUR/USD az önce 1.4550’ye kadar düştü.

Altın dün $1113’a kadar düştü. Şu an $1117 civarı. Geçen hafta yazdığım gibi; önce $1090 daha sonra önemli $1070 bölgesinin görülme riski devam ediyor. Daha önemli olan, $1070 bölgesi. Altın için görüşlerimi değiştirmedim. Pozitifim.

TL, EUR, USD, JPY, GBP, petrol, altın gibi finansal varlıklar için 2010 yılı beklentilerimi, bu ay sonundaki ‘2010 beklentileri’ yazılarımda bulabilirsiniz.

Fed Toplantısı, EUR/USD, Altın” hakkında 6 yorum

 1. sn murat ,

  usd/try ‘de siyasi gerilim yada erken seçim ihtimali vs vs nedeni ile diğer GOP para birimlerinden farklı olarak bir ayrışma bekliyormusunuz?

  euro/usd ‘de temel paremetrelerden bağımsız yıl sonu bir hareket içerisinde bulunabilme durumu sözkonusumudur?(1,5150-1,4550 hareketi)

 2. Genel olarak beklemiyorum.TL için pozitifim.
  Yıl sonu yaklaşırken işlem hacimleri giderek düştüğü için,sert hareketler görülebilir.
  USD şimdilik beklediğim gibi hareket ediyor.

 3. Sayın Atılım Murat;
  Altın ve EU çok yüksek dedim Sattığım arabamın parasıyla 1.515 TL den bir miktar USD aldım. Ne yapayım? Satıp TL’Ye mi geçeyim. Yoksa 2010’u bekleyeyim mi?

 4. mesleğini hiç icra etmemiş bir iktisatçıyım.her ne kadar icra etmeseniz de 3 kuruş paranız varsa finansa bulaşmadan edemiyorsunuz.
  ben iki şey sormak istiyorum:
  -doların değer kazanması ihracatı bakımından abd’nin işine gelmez.doların değer kazanması yine geçici bir durum mu?
  -banka kaydi sisteminden 50,05 TL/gr fiyatla altın aldım.56 TL’leri gördüm. şu an 52 TL gibi sanırım.doların güçlenmesiyle altın kendine acil bir dip mi arıyor? satmak mı lazım altını,beklemek mi?

 5. Altın konusunda geçen hafta başında yazdığım,bugün linkini verdiğim yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum.
  ABD’nin ihracatı konusunda haklısınız.USD’ın gücü bir süre daha devam edebilir,ama geçici olduğunu düşünüyorum.Bahar aylarında, EUR/USD tekrar yukarılara tırmanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir