Fed toplantısı önemli ama İrlanda’yı da unutmayın

Piyasa oyuncuları yarınki Fed toplantısını bekliyor. Bu konu ile ilgili görüşlerimi geçen hafta belirtmiştim. Yeni likidite önlemlerinin açıklanma olasılığını düşük buluyorum. Çünkü piyasalar yeterince düşük seviyelerde değil. Ayrıca makro veriler zayıf ama çok kötü değil. Biraz daha bekleyebilirler.

Yarın İrlanda’nın tahvil ihracı da var. Cuma günü İrlanda’nın IMF ile anlaşmaya yakın olduğu haberleri yayıldı. Bu olay, ‘AB, kendi üye ülkesine sahip çıkamıyor’ şeklinde yorumlandığı için Euro’ya satış geldi. Aslında ateş olmayan yerden duman çıkmaz. İrlanda tahvil piyasası cuma günü çökünce, Avrupa Merkez Bankası müdahale ederek, İrlanda’yı kurtardı. Yeni bir kaos engellenmiş oldu. Bu açıdan İrlanda’nın yarın yapacağı 4 ve 8 yıllık tahvil ihraçları çok önemli.

Bu arada Çin ve Japonya arasındaki ekonomik savaşın ayak sesleri de duyulmaya başladı. Döviz spekülasyonu belki de göstermelik bir durumdur. İki hafta önce twitter’da, ‘Japonya tahvil alımları konusunda Çin’i uyaracak’ cümlesini yazmıştım. Duruma bakalım: 1) Çin, yoğun biçimde Japon tahvili alıyor ve tabii JPY’nin değerlenmesine katkı yapıyor; 2) Japonya JPY’ye müdahale ederek Çin’e cevap veriyor ve Çin’le konuşacağını söylüyor; 3) Çin sıkı para politikası uygulayarak, JPY’yi tekrar değerlendirmeye çalışıyor.

Çin, belki de Japonya’yı tekrar deflasyonun içine atmak istiyor. Bu arada da aldığı Japon tahvillerinden para yapmayı düşünüyor.

Altın $1283 ile bu sabah yeni bir rekor kırdı. Gazetede gördüm. Eski ekonomi bürokratları bu akşam TV’de altının durumunu tartışacaklarmış. Bu adamların yaptıkları tahminlerin bir kez tuttuğunu görmedim. Tabii bu adamlara gazetede köşe veriyorsun. Haftanın 5-6 günü yazı yazdırıyorsun. Adamlar, en iyi bildikleri konu olan TCMB’nin para politikasını her gün yazamıyorlar. Hiç anlamadıkları piyasa konularına giriyorlar. Komik duruma düşüyorlar. Hele bir tane eski merkez bankası başkanı var. Adam son 3 yıldır altının düşmesini bekliyor. Olmadı gitti. Neyse, akşam izleyin ve biraz eğlenin.

Hareketli bir haftaya başladığımızı söyleyebilirim.

Fed toplantısı önemli ama İrlanda’yı da unutmayın” hakkında 3 yorum

 1. Emekli MB başkanı 30 Temmuz tarihli yazısında bu yıl sonunda 1080 $ beklediğini yazmıştı. Çok iddialı ve kendi açısından çok riskli bir yorum. Dayanak olarak “ciddi bazı yabancı kaynakları” gösteriyor. Ancak emekli de olsa bir MB başkanının bu kadar yanılması hoş olmaz. Bekleyip göreceğiz 3 ay kaldı. Yazıyı yazdığı gün ben altın alacaktım, fakat etkilendiğim için %50 az aldım.
  Ancak hiç bir şey sürekli de yükselemez. Siz bu arada 1160$ a kadar bir düzeltme beklermisiniz?
  Saygılar.

 2. Hocam FED belki yeni likidite önlemi açıklamayacak ama buna denk gelebilecek ekonomik görünümde düşüş beklediğini söyleyebilir mi?

 3. Ben en son ‘$1000 seviyelerine çekilme bekliyorum’ yorumunu hatırlıyorum.
  Kısa dönem düşünüyorum.$1262-$1269 bölgesine bakıyorum.Bu bölge tutundukça, yukarı gitme potansiyeli var($1298).Yıl sonuna kadar $1330 olabilir diye düşünüyorum.

  Ekonomik görünümde düşüşü Bernanke 2-3 kez söyledi. O cümleler fiyatlara girdi. Yarın da bunu vurgulayabilirler.Yani sürpriz bir ifade olmaz.
  Fed, tahvil alımı hakkında bir şey söylemez,İrlanda’nın borçlanması başarısız olursa(yeterli talep gelmezse),EUR/USD darbe yiyebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir