Finans Merkezi Olmak Hayal Mi?

Hayal değildir. Ben İstanbul’un finans merkezi yapılması projesini destekliyorum. Kurumların Ankara’dan taşınmasına tepki duyanlar var. Bir ülkenin başkenti, finans merkezi olmak zorunda değildir. Almanya’nın finans merkezi Frankfurt’tur, başkent değildir; ABD’nin finans merkezi New York’tur, başkent değildir. Örnekler çoğaltılabilir.

Ancak, kurumları İstanbul’a taşımakla finans merkezi olunmaz. Altyapı sorunlarının çözülmesi gerekmektedir. İnternet hızı bakımından dünyada 77. sıradayız. Olacak şey değil. Finans merkezi olursanız; dev bankalar, fonlar, İstanbul’u üs olarak kullanacaklar. Finans piyasalarında pozisyon almak istediklerinde, internet hızından dolayı diğer merkezlerden geride kalacaklar. Örneğin, geçen hafta cuma günü, dünyanın en merakla beklenen verisi olan ABD istihdam verisi açıklandı. Bilgisayar ekranlarımıza daha verinin sonucu gelmeden, fiyatların anormal şekilde oynadığını gördük (TV’da). Finansta artık saniyenin önemi var. Bu internet hızı ile olmaz.

Yeni mezun öğrencilerim gelip, finans sektöründe çalışmak istediklerini söylüyor ve tavsiye istiyorlar. Bankaların hazine bölümlerine gıpta ile bakıyorlar. Bu bölümlerin ‘ağırlıklı’ olarak yaptıkları iş, hazine bonosu alıp satmaktır. 10 yıl önce de böyleydi. Bugün de böyle. Diğer bir deyişle; finansal araç çeşitliliği bakımından ‘sığ’ bir piyasamız var. Türev enstrüman piyasamız yok. Sadece VOB ile olmaz. Daha birinci jenerasyon opsiyonlar bile gelmedi. Bir tek futureslar var ki, o da bireysel yatırımcının fazla kullandığı bir araç değil.

Şirket bonosu piyasasının gelişmesi gerekiyor. AB’de, ABD’de bunlar yüksek getiri veren finansal araçlardır. Alternatiftir. Bana; ‘nereye yatırım yapalım’ diye soruyorlar, cevabı İMKB endeksi doğrultusunda bekliyorlar. Bireysel yatırımcının, kısa dönemde İMKB’den para kazanması imkansız değildir, fakat zordur. Yatırımcı bir yerden bilgi alabilir veya şanslı olabilir. Bunun dışında bilanço analizi, sektör araştırması yaparak borsadan para kazanmak güçtür. Bir tek hisse senedi ve bono piyasasına sahip olmakla da finans merkezi olunmaz.

Finans merkezi olmak için; yeni endekslerin açılması, internet hızının artırılması ve özellikle finansal araç çeşitliliğinin artırılması elzemdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir