Fiyasko

ABD bankalarının fazla bir paraya ihtiyacı yok. Toksik senet sorunu da çözüldü. Ekonomi de yılın ikinci yarısında büyümeye başlayacak. 2003-2007 yılları arasında yaşanan ‘altın’ döneme geri dönüyoruz.

Yazının sonunda söyleyeceğimi başta söyleyeyim. Bugün açıklanacak ABD bankalarının stres testi sonuçları, tam manasıyla bir fiyaskodur. 19 bankanın 15’nin batık olduğunu, net bir şekilde söyleyebilirim. 1,5-2 trilyon dolar değerindeki toksik senetler, bilançolarda asılı duruyor. Tabi benim ne düşündüğüm değil, piyasanın ne düşündüğü önemlidir. Piyasalar sonuçları olumlu algıladığını gösterdi. Borsalar, para birimleri (dolar harici) yükselişlerini sürdürüyor.

Yaşanan yükselişin %70 olasılıkla geri döneceğini düşünüyorum. ABD ekonomisini ayağa kaldıracak bir güç göremiyorum. Ekonomiyi yönetenler, hile yaparak yatırımcıları ve finans piyasalarını etkiliyorlar, ancak trendi değiştirmeleri çok zordur. Dünyada gayrimenkul fiyatları düşmeye, işsizlik artmaya devam ediyor. Gerçekler eninde sonunda yaşanan çoşkuyu söndürecektir. Enflasyon yükselmeye başladığında (fiyatlara girmeye başladığında), umudun son kapısı da kapanacaktır. Faiz oranları, kötü performans gösteren ekonomilere rağmen, artabilir. İşte o zaman, varlık fiyatları gerçek dip seviyelerini görebilir.

Stres testi sonuçlarının, bu saatten sonra olumsuz gelme olasılığı düşüktür. Avrupa Merkez Bankası’nın, piyasaya alım yönünde müdahale etme şansı da azdır. İşsizlik verisi de, yarın muhtemelen beklenenden iyi açıklanacaktır. Geriye ne söylemek kalıyor. Hayırlı ralliler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir