Genel Görünüm

Cuma günü açıklanan ABD istihdam verisi, geçen hafta yapılan G-20 toplantısı, ve bu haftanın gelişmelerinin değerlendirilmesi…

Bu hafta ekonomik veriler açısından zayıf gözüküyor. Cuma günü ABD’de piyasalar da kapalı. Tatili uzatmak isteyenler, perşembe’den tatile çıkar. Bunun için perşembe günü de işlem hacmi düşük olur.

Geçtiğimiz cuma açıklanan ABD istihdam verisi, beklenildiği gibi kötü geldi. Yayımlanan veride, gelecek açısından önemli gösterge ‘işsizlik rakamı’ değildir (%8.5). Toplam çalışılan saat, geçici işçi sayısı, gibi alt kalemler bence daha iyi göstergelerdir. Bu rakamlardan çıkardıklarım; ABD’de resesyonun daha dip noktasına ulaşmadığı ve istihdam sektöründe daralmanın devam edeceğidir.

Buna rağmen ‘piyasa’daki iyimserlik sürüyor. Yarın Japonya Merkez Bankası’nın toplantısı var. Japonya Merkez Bankası da, Fed gibi piyasaya alım yönünde müdahale kararı açıklayabilir. Önceki aylarda benzer hamleler yapılmıştı, ama bu seferki daha genişletilmiş bir uygulama olabilir. Yen’i olumsuz etkileyebilecek bir gelişmedir. Normal dönemlerde, Japon yen’i ve riskli sayılan paralar(TL gibi) arasındaki ilişki bilinir. Japon yen’i düştükçe, risk iştahı artar ve gelişmekte olan ülkelerin para birimleri değer kazanır.

Bunun dışında, Japonya’da çarşamba günü ticaret verisi de var. Kötü bir ticaret verisi, Merkez Bankası’nın kararlarından bağımsız olarak, yen’i zayıflatabilir. Ocak 2009’daki cari açık, son 25 yılda yaşanan ilk açıktı. Son 25 yıldır sürekli fazla veren bir ülkenin para birimi, ‘şok’ bir ticaret verisinden hemen etkilenebilir.

G-20 havayı değiştirdi. IMF kaynaklarının artırılması olumludur. Para ihtiyacı olan ülkeler için iyi bir gelişmedir. Olumsuz görünen, toplantıdan, bankacılık sektörünün iyileştirilmesine yönelik bir adımın ve koordineli bir mali teşvik paketi kararının çıkmamış olmasıdır. Aylardır savunduğum, sermaye giriş-çıkışlarını kontrol edecek bir ‘ uluslararası finansal regülatör’ fikri de rafa kaldırıldı. Önemliydi, es geçildi.

Krize müdahale konusunda zaten ağır hareket eden ülkeler, toplantı sonrası oluşan bu rahatlatıcı havanın etkisiyle, işi daha da yavaştan alabilirler. G-20’den, ‘global ticaret’e yönelik bir karar da çıkmadı. Görünen o ki; önümüzdeki aylarda ‘global ticaret’te kıpırdanma belirtisi göremeyeceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir