Girift ilişkiler

Bugün ABD Senatosu’nda bir oylama var. Çin’in döviz manipülatörü olduğunu düşünen Senato, ceza verilip verilmemesini oylayacak. Ceza yıllık altı milyon dolar gibi düşük bir rakam olsa da, tansiyonu yükseltebilir. ABD-Çin arasında bir ticaret savaşının çıkması, dünya ekonomisini olumsuz etkileyebilir.

Senato büyük bir olasılıkla cezayı onaylar. Onaylanan cezalar, Kongre’ye gidiyor. Orada bir kez daha görüşülüyor.

Bu konuda uzun zamandır yorum yapmayan Bernanke birkaç gün önce, ‘Çin uyguladığı kur politikası ile küresel ekonominin toparlanmasını engelliyor’ ifadesini kullandı.

Çin, enflasyondaki artış hızını kesmek için, Yuan’ın Dolar karşısında değerlenmesine bu yıl izin verdi. Bandı genişletti. Bu işe müsaade etti, çünkü Euro güçleniyordu. Yuan Dolar karşısında değerlenince, Çin rekabet gücünü biraz kaybediyor. Ancak; Euro, Yuan karşısında değerlendiği için kaybettiği avantajı geri alıyor.

Euro’nun son dönemde Yuan karşısında hızla düşmeye başlaması, Çin’in Euro bölgesine ihracatını tehdit ediyor. Bugünkü durumun sürmesi halinde, Çin hem ABD hem de AB tarafından darbe yiyebilir.

Çin ne yapabilir? ABD piyasasındaki rekabet avantajını tekrar kazanmak için, Yuan’ın Dolar karşısındaki değerini yeniden ayarlayabilir. Son günlerde Çin’den gelen agresif açıklamaların nedeni bu.

Buna karşılık, Fed doların değerini düşük tutmak için yeni para operasyonlarına gidebilir. Operasyon twist açıklanalı iki hafta olmuş. Üç gün önce Bernanke kalkıp, ‘Fed ekonomiyi toparlamak için ne gerekiyorsa yapacak’ diyor. ABD ekonomisinde resesyon riski yükselirken, Fed niçin ‘güçlü Dolar’ istesin ki? Dünya ekonomisinin şu gidişatında, 2012 beklentileri de düşmüşken, kim güçlü para birimi ister? Herhalde bir tek biz isteriz. Kuru düşürmeye çalışırız. İhracatçılar USD/TL’de 1.700-1.800 bandının ideal olduğunu söyler. Biz Çin’in uyguladığı kur rejimini mi uyguluyoruz? Dalgalı kur rejimindeyiz. Kur niçin o banda yerleşsin? TCMB sadece 1 milyar dolar satmış, kur 1.830’a düşmüş. Yarın AB bir kurtarma paketi açıklasın, Fed’den yeni bir tahvil alım programı gelsin, kurun nereye düşeceğini görürsünüz. Sonra düşük kurdan şikayetler başlar. Bitmek tükenmek bilmeyen bir kur polemiği. Fasit bir daire.

Datadan gidelim. Yaz aylarına bakılırsa, dış ticaret açığındaki iyileşme görülür. İhracat artıyor, ithalat hız kesiyor. Muhtemelen eylül ayında da devam eder. Yüksek kurun keyfini biraz daha sürmek varken, hep beraber düşürmeye çalışıyoruz.

AB-Çin-ABD arasındaki girift ilişkilere dönelim. Euro’nun son dönemdeki değer kaybı, bu üç ülke arasındaki küresel anlaşmayı bozdu. EUR/USD düşmeye devam ederse, Çin darbe alır. Çin, bir pazardaki kaybı kabul eder. Ama iki pazarı birden kabul etmez. Yuan’ın değerini düşürebilir. Bernanke de boş durmaz. Çin’e olan ihracatın tekrar düşmesini istemez. Yeni likidite operasyonlarına gidebilir.

Bugünkü konjonktürde parasının değeri düşen ülke kazanan konumuna gelir. Doğal olarak oyunun bir de kaybedeni olacak. Bugünkü duruma göre kaybeden Çin gibi görünüyor. Hamle yapacaklardır.

Fed’in tahvil alım programlarının gizli bir hedefi vardı: Doların değerini düşürmek. Dolar düşünce, ABD’nin ihracatı artacaktı. Arttı. Doların düşmesi, Çin’de enflasyona yol açacaktı. Yol açtı. Buna karşılık Çin, Yuan’ın değerini artıracaktı. Artırdı. Çin buna göz yumdu, çünkü AB tarafında rahattı. Şimdi işler değişti.

Euro değer kaybetmeye devam ederse, Çin Yuan’ın değerinde yeni bir ayarlamaya gidebilir. Daha sonra devreye Bernanke girebilir.

Anahtar Euro’da.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir