Global Risk İştahı, Petrol, JPY

Petrol ve JPY, global risk iştahının önemli göstergeleridir. Son iki-üç haftadır petrol ve JPY’nin hareketlerine dikkat çekiyorum. Petrol açık bir şekilde yükselmekte zorlanıyor. Yıl sonu yaklaşırken yatırım fonlarının, emeklilik fonlarının risk iştahı zannedildiği kadar yüksek olmayabilir. Aslında, mart ayında başlayan rallide, fonlar büyük alımlar yapmadı. Fiyatları şişiren başka faktörler vardı. Fed, bazı bankaları kullanarak, fiyatları manipüle etti. High frequency trading (bilgisayar destekli alım-satım) adı verilen işlemler, fiyatların yükselmesine ayrıca yardım etti.

Global ekonominin temel göstergelerinde belirgin bir iyileşme göremiyorum (işsizlik, sanayi üretimi, banka kredileri, v.b.). Teşviklerin süresi bitince, ekonomik veriler yönünü aşağıya doğru çevirdi. Bahar ve yaz aylarında, yükselişin kalıcı olduğuna inanan yorumcular; ‘ekonomik veriler de borsalardaki yükselişi destekliyor’ diyordu. Yeni teşvikler gelecektir (başka çare yok), ancak bugüne bakarsak; temel göstergeler pek parlak değil. Örneğin; ABD’de sanayi üretimi son 4 ayın en düşük seviyesinde; ev başlangıçları son 6 ayın en düşük seviyesinde; perakende satışlar önceki aylara göre yavaşlama gösteriyor.

Petrole ve risk iştahına dönersek; USD’ın 6 para birimine karşı değerini gösteren dolar endeksi (USDX) son 15 ayın en düşük seviyesinde olsa da, petrol bu yılın en yüksek fiyatı olan $82’ın uzağında. Bırakın $82’ı tekrar görmesini; $80.40-$80.50 bölgesinden satış yiyor. Hatta, bu haftaki ‘petrol stok verisi’ fiyatı sıçratacak potansiyele sahipti, petrol fiyatı buna bile tepki vermedi. Mevcut duruma göre; petrol fiyatında daha aşağılar görülebilir. Düşündüğüm ilk fiyat bölgesi $75.40-$75.50 (petrol şu an $77.60).

USD güçsüz olduğu halde petrol yükselemiyor. Borsalarda satış, Fed üyelerinin faiz arttırımından bahsetmesi gibi USD’ı pozitif etkileyebilecek faktörler, petroldeki satışı hızlandırabilir.

Son iki haftadır, JPY’nin gücüne gerek yazılarımda, gerekse twitter yorumlarımda vurgu yapıyorum. Fiyatlara bakıyorum; JPY yine değerlenmiş. Risk iştahının düşük olduğu günlerde, JPY açık biçimde USD’dan daha iyi bir performans gösteriyor. Borsalarda düzeltme yaşanır, petrole yeni bir satış gelirse; bundan daha çok faydalanacak para birimi JPY olur diye düşünüyorum.

Global Risk İştahı, Petrol, JPY” hakkında 4 yorum

  1. hocam global krizden önce petrol fiyatları 150 doları görmüştü şu anda yükselme trendinde olsa da o günkü fiyatın yarısı bile değil türkiye gibi cari açığı yüksek olan bi ülkede krizden çıkışı kolaylaştıran bir etken değil mi?ayrıca merak ettiğim bir konu da petrole küçük yatırımcının yatırım yapması mümkün mü yoksa sadece hedge fonların elinde olan bi yatırım aracı mıdır?

  2. Cari açık, kriz nedeniyle tek haneli rakamlara düştü(milyar dolar olarak).Şu an büyük risk teşkil etmiyor.Asıl problem;iç-dış talebin zayıf olması.Türk bankaların,aracı kurumların trading platformundan,sadece bilgisayarınızı kullanarak, petrol-altın ya da başka bir emtia alıp satabilirsiniz.Tavsiyem;televizyonda reklamını gördüğünüz,düşük komisyon aldığını söyleyen abuk-sabuk forex şirketlerini kullanmayın.İyi bir bankanın platformunu kullanın.

  3. Bir cok bankanin kendi risk istahi endeksleri var. Bunlar arasinda ozellikle tavsiye edebileceginiz bir index veya risk istahini tahmin amacli kullanabilecegimiz faktorler var mi? Risk istahi sizce bir rejim teskil ediyor mu? Yoksa gunluk ya da haftalik bir degisken mi? Bir de bu konuda onemli gorudugunuz akedemik calismalar varsa onerirseniz cok mutlu olurum. Tesekkurler.

  4. Günlük olarak hiçbir bankanın risk iştahı endeksini takip etmiyorum.VIX,JPY,USDX yeterli oluyor.
    Akademik çalışmalar konusunda,google scholar’da anahtar kelimeleri yazarsanız,birçok makale bulabilirsiniz.Spesifik olarak tavsiye edeceğim makaleler yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir