Goldman Sachs’ın Bilançosu ve Petrol Stok Verisine Dikkat

3. çeyrek bilançoları açıklandıkça; risk iştahı artıyor, borsalar, emtia fiyatları yükseliyor. EUR/USD paritesi 1.4966’ya kadar yükseldi. USD/TL 1.436’ya geriledi. Bu rakamlar 2009’un zirveleridir. Gümüş, altın, petrol fiyatları da da 2009 zirvelerini gördüler. Değerlendirmelere geçelim.

EUR/USD’da dün gece yükseliş sürdü. Dün ABD perakende satış verisi beklenenden iyi geldiği halde EUR buna tepki vermeyince, bu hafta açıklanacak diğer ekonomik verilerin USD’a yarayabileceğini düşünmüştüm (bugünkü enflasyon verisi ve yarınki sanayi üretimi verisi iyi bekleniyor). New York kapanışına kadar düşündüğüm gibi oldu. Ancak Fed’in son toplantısının kayıtları yayımlanınca, USD değer yitirmeye başladı. Fed guvernörlerinin kafalarının bu kadar karışık olduğunu hesaba katamadım .

Düşen bono faizleri konusunda, Fed üyeleri şaşkınlık içerisindeler. Bazı üyeler, düşen faizleri enflasyon beklentilerinin azalması ile açıklarken; diğerleri artan rezerv dengesinin faizler üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturduğunu savunuyor. Fed’in durumu giderek içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Düşen faizleri ve USD’ın düşüşünü kontrol altına almak için enflasyonist beklentileri iyi yönetmek gerekiyor. Fed, piyasaya, likiditeyi sonsuza kadar artırmayacağını, doğru zaman geldiğinde faizleri artıracağını söyleyebilir. Önümüzdeki günlerde, Fed üyelerinden; çıkış stratejisi, enflasyonist beklentiler, faizlerin artırılması gibi konularda daha sert açıklamalar görebiliriz.

USD’ın çok değer kaybettiği; merkez bankası rezervlerindeki USD ağırlığının ciddi şekilde azaldığı tartışmalarını ciddiye almayınız. Beş sene öncesiyle bugünü karşılaştırdım. 2004 senesinde, global ekonomi patlama yaşarken, gelişmekte olan ülkeler rezervlerini hızla artırırken, toplam rezerv miktarı 1.4 trilyon dolar civarındaymış. USD’ın rezervlerdeki ağırlığı %61’miş. 2009’un ilk altı ayına baktığımızda, toplam rezervler $4.25 trilyon olmuş. USD’ın rezervlerdeki ağırlığı % 59 olmuş. Rezervlerdeki USD ağırlığının çöküşü nerede, söyler misiniz? Üstelik toplam rezervler yaklaşık 3 kat artmış. Ayrıca, USD’ın bugünkü değeri, 2004’teki değerinin % 15 altında. Diğer bir deyişle; USD çöküş yaşamıyor, tarihi dip seviyelerde değil, rezerv para statüsünü kaybettiği falan da yok.

Bugün Goldman Sachs’ın (GS) bilançosu açıklanacak. JP Morgan’ın bilançosunu dün gördükten sonra, muhtemelen GS’tan da çok iyi bir bilanço göreceğiz. GS beklentileri çok yükseltti. Ancak bu banka hiç hayal kırıklığı yaşatmıyor. GS, bilançosunu New York açılışından önce açıklayacak (TSİ 16:30’dan önce). Bundan 3 saat kadar sonra, petrol stok verisi var (petrol stok verisi konusunda tahmin yapmak mümkün değil, piyasa beklentisi gibi bir rakam da elimizde yok). Hem GS’tan müthiş bir kar rakamı, hem de petrol stoklarında bir azalma görürsek, petrol fiyatında ve global risk iştahında patlama yaşayabiliriz. Bu da borsalara, euroya, TL ve TL benzeri yüksek getirili paralara yarar. Altın fiyatına dikkat ediniz. EUR/USD 1.4966’ya kadar geldiği halde, tarihi zirvesini ($1070) tekrarlamadı. Daha yukarılara gitmesi beklenebilirdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir