Gri Alan

Kasım 2009’dan beri devletlerin borç krizlerine odaklandık. Önce Dubai piyasaları vurdu, daha sonra Yunanistan, Portekiz ve İspanya’nın sorunları gündeme oturdu. Abu Dhabi’nin Dubai’yi kurtardığı söylendi; Yunanistan’a Almanya’nın yardım edeceği açıklandı. Bugüne kadar somut bir şey gördünüz mü? Sizce Abu Dhabi gerçekten Dubai’yi kurtardı mı? İlk başta $10 milyar vereceklerini açıkladılar. Daha sonra bu rakam 5 milyar dolara düştü. 5 veya 10 milyar dolar, Dubai’nin 100 milyar dolarlık borcunu ödemek için yeterli mi? Bugünlerde, Dubai’nin borç verenlerden %40 indirim istediği söyleniyor. Bu bir default mu, değil mi? Belirsiz, gri bir alan. Peki Almanya Yunanistan’ı kurtardı mı? Net bir durum var mı?

Finans piyasaları paniklediğinde, kurtarma lafları bir yerlerden gelir. Fakat ifadeler hiçbir zaman açık olmaz. Muğlaktır. Buna rağmen piyasalar yatışır, hedge fonlar kısa pozisyonlarını kapatırlar (satış pozisyonlarını). Sorunlu ülkelerin bono fiyatları yükselir. Yükselmeye başlayan fiyatlardan başka hiçbir şey, bozulan psikolojiyi düzeltmez. Değişen bir şey olmasa da, kriz psikolojisi yumuşar. Ancak darbe yiyen hedge fonlar, bu piyasalara dönmekte tereddüt ederler.

Piyasa, Almanya’nın Yunanistan’ı kurtaracağından emin. Çünkü Almanya bunu yapmak zorunda. Hiç kimse başkasının borcunu üstlenmek zorunda değil. Ayrıca Almanya’nın kendi sorunları var. Beklentilere göre, 2011 senesinde Almanya’nın milli borcu milli gelirinin %80’i olacak. Almanya’nın ve genel olarak AB’nin yaşlanan nüfusu ile ilgili geçen sene 1-2 yazı yazmıştım. Yaşlanan nüfus, bütçe üzerinde baskı oluşturuyor. Almanya bugün emeklilik yaşını yükseltmeyi bile gündemine aldı. Alman hükümeti açık biçimde Yunanistan’ı kurtarırsa, önümüzdeki genel seçimleri kaybedebilir. Yani kurtarma operasyonunun riskleri fazla.

Yunanistan’ın ekonomik olarak sonunu iyi görmüyorum. Sıkıntıları yıllarca devam edecektir. Yunan halkının yaşam standardı sürdürülebilir değildir. Yunanistan borçlarını ödeyebilecek kaynaklara da sahip değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir