Amerikan ekonomisi düşe kalka ilerliyor

alpha

Amerikan ekonomisi düşe kalka ilerliyor

Amerikan verileri haftaya karışık başladı. Empire imalat endeksi beklentinin altında kalırken(oynaklığı yüksek bir veridir), sanayi üretimi rakamı beklentinin üzerinde geldi. Ekonomi düşe kalka ilerliyor. ABD ekonomisindeki belirgin sorun, ücret artışının hala zayıf olması. Amerikan ekonomisinin, 2013’ün üçüncü çeyreğindeki büyüme rakamını tekrar yakalaması için, hane halkının tasarruflarını azaltıp, harcamalarını artırması gerekiyor.

Ekonomi derin bir çukurdan çıkıyor. İyileşme kırılgan gözüküyor. Buna rağmen enflasyonun hızla yükselmesini bekleyenler var. ABD’de kredi büyümesi zayıf. Emtia fiyatları düşüyor. ABD’nin ticaret yaptığı ülkelere yönelik büyüme beklentileri düşük. Son olarak; yukarıda da belirttiğim gibi, ücret baskısı güçlü değil. Bu şartlar altında, önümüzdeki dönemde deflasyon yeniden konuşulabilir.

Zayıf bir ekonomik ortamda, Fed üyelerinin faiz artırımını dillendirmeleri yanlış olabilir. Piyasa oyuncularına ters sinyaller gönderir. Fed tahvil alım programlarının piyasa mekanizmasına zarar verdiğini düşünüyorsa, kontrollü azaltıma devam eder. Ancak faiz artışı çok farklı bir konudur.
Kırım’ın arka planı; Çin-Rusya-ABD arasındaki güç oyunu 

Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Ruslar zayıfladı. 21. yüzyıla  bu şekilde girdiler. ABD, Nato ve AB’yi de alarak, Doğu Bloku’nda Rusya’nın etkisini azaltmaya çalıştı. Başarılı da oldu.

Gücü azalan Rusya’nın yardımına emtialar yetişti. Enerji fiyatları 2000’li yılların başından itibaren yükselmeye başladı. Rusya zenginleşti. Jeopolitik oyunda ABD’nin karşısına tekrar rakip olarak çıktı. Kırım’daki gelişmeleri bu şekilde değerlendirmek gerekiyor. Suriye olayı Rusya’nın prestijini, etkisini artırdı. ABD, Ukrayna’da da aynısının olmasını istemiyor.

Amerika doğal gaz ve petrol fiyatlarını bir şekilde düşürebilirse, Rusya’nın yükselişine ket vurabilir. Bir başka hamle, Avrupa’nın Rus gazına bağımlılığının azaltılmasıdır. Tabii bunlar zaman alıcı projelerdir.

Çin kaynaklı gelişmelere de, bu küresel-ekonomik oyunun bir parçası olarak bakmak lazım. Çin yönetimi, ekonomiyi dengeleme konusunda bu kez ciddi gözüküyor. İhracata dayalı ekonomik modelden, tüketime dayalı modele geçmeye çalışıyorlar. Ayrıca, yuan için yapılan hamle de dikkat çekici. Yuanın işlem görme bandı hafta sonu yüzde 1’den yüzde 2’ye yükseltildi. Para biriminin esnekliği artırıldı. Bu şekilde yuanın uluslararası cazibesinin artırılması hedefleniyor.

Rusya’ya ekonomik yaptırımlar konusunda ABD fazla ileri gitti. Açıkçası; Avrupa’nın bu konudaki desteğinin daha zayıf olmasını bekliyordum. Çünkü, dipten çıkmaya çalışan Avrupa’nın fazla manevra alanı yok. Hata payı düşük.

AB’nin bugün açıkladığı ekonomik yaptırımlar zayıf gözüküyor. Zaten piyasa fazla bir tepki vermedi. Obama ”Daha etkili yaptırımlar gelecek” diyor. Küresel piyasalardaki gerginlik artarak devam edebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir