Günlük Bülten 3

alpha

Yellen şahinleşti mi?

Bernanke döneminde düşük faiz politikasına ve parasal genişleme programlarına verdiği büyük destek nedeniyle ”güvercin üye” olarak nitelendirilen Yellen, bu şekilde düşünenleri biraz hayal kırıklığına uğrattı. Dünkü toplantıdan sonra, Fed’de şahin bir tavrın oluştuğu gözleniyor.

Yellen, Fed başkanlığı için Obama’nın ilk tercihi değildi. Bernanke de Yellen’ı istemedi. Yellen’ın ismi açıklandıktan sonra Bernanke nezaketen geri çekilip ocak sonuna kadar beklemeyebilirdi. Yapmadı. Tahvil alım programındaki ilk azaltımı da Bernanke açıkladı. Sadece bir ay sonra, böylesine kritik bir açıklamayı yeni başkan yapabilirdi. Ayrıca, Bernanke ve Draghi’nin doktora tezlerinin danışmanı, İsrail Merkez Bankası’nın eski başkanı olan Fischer gibi güçlü bir isim başkan yardımcılığına getiriliyor.

Şartlar böyleyken, Yellen ilk toplantısında şahin üyelerle kapışmak istememiş olabilir. Bu sene Fed rotasyonuna giren Fischer ve Plosser gibi şahin üyelerin desteğini almak önemli olmuştur. Tabii Yellen hiçbir zaman Fischer ve Plosser gibi bir şahin olamaz. Zaten yayımlanan Fed bülteni, Yellen’a bir manevra alanı kazandırıyor. Büyüme yönünü aşağıya çevirirse, Fed bülteni başkana bir nefes aldırabilir.

Fed ekonomistlerinin tahminlerini biraz iyimser buluyorum. Fed’in faiz artırımı tahmini, gelecek sene bu zamana kadar büyümenin güçlü kalacağı varsayımına dayanıyor. Bunun da bir garantisi yok.

Tansiyon düştü. Soğuk Savaş başladı.

Ukrayna’nın askerlerini Kırım’dan çekeceğini açıklaması, tansiyonu daha da düşürdü. Ukrayna’nın, Gürcistan’ın yaptığı gibi Rusya ile bir savaşa girecek durumu yok. Ekonomik açıdan bu mümkün değil.

Gürcistan ve Ukrayna, önümüzdeki dönemde AB ile bir ortaklık anlaşması imzalayabilirler. Bu konuda Rusya’nın tavrı önemlidir. Rusya bu durumu kabullenirse, küresel ekonomi açısından riskler iyice azalır.

Diğer taraftan; diplomatik açıdan işler değişti. Batının, Rusya’ya karşı tavrı görüldü. Putin’in bunu unutacağını zannetmiyorum. ABD, Ukrayna’yı Rusya’ya karşı doldurdu. Para yardımı yaptı. Avrupa’dan da beklenmedik sertlikte açıklamalar geldi.

Rusya bundan sonra saflarını sıkılaştırmak isteyecektir. Çin, Hindistan, İran ve başka ülkelerle.

Ukrayna’nın Kırım’ı bırakması jeopolitik riskin azalması açısından pozitiftir. Rusya, Kırım’daki Ukrayna yanlılarının güvenliğini sağlayacağını açıklarsa, aralarındaki enerji sorunu da çözülürse, küresel ekonomi rahatlar.

Öte yandan; yeni Soğuk Savaş fiilen başlamış gibi gözüküyor.

Fed, altının yükselişini bitirdi mi? 

Altının kalıcı yükselişe geçmesi için yeni hikayelere ihtiyacı var. Jeopolitik olaylar dönemsel destek verebilir. Bu riskler hafiflediğinde, bir bakmışsınız fiyat 1392 dolardan 1320 dolara düşmüş.

Fed’in açıklamalarından sonra, Amerikan faizlerinin yükselmesi, altına ikinci darbeyi vurdu(ilki, jeopolitik risklerin azalması idi)

Fed’in açıklamalarına piyasaların aşırı tepki verdiğini düşünüyorum. Vadeli işlem piyasaları(Fed funds futures), ilk faiz artırımını 2015’in ikinci çeyreğinde bekliyordu. Fed’in dünkü açıklamalarından önce de, alınan pozisyonlardan bu görülüyordu.

Fed söyleminin altına genel bakış açısını değiştirmemesi gerekir. Rusya-Ukrayna gerginliğinden önceki durum neyse, bu devam edebilir. Asyalıların fiziki talebi güçlüdür. Ancak hedge fonların(serbest fonların) yeni alım pozisyonları açması daha önemlidir.

Son yükselişin devamının gelmesi için(1425 dolar bölgesine ulaşması), 1390 doların geri kazanılması önemlidir.

1320 dolar bölgesi bugünkü kapanışta kritiktir. Aşağıda 1300 dolar öncesinde alım emirleri var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir