Amerikan kağıtlarındaki düşüşün sebebi Rusya-Çin mi?

alpha

Amerikan kağıtlarındaki düşüşün sebebi Rusya-Çin mi?

Yabancı merkez bankalarının, Fed hesaplarında tuttuğu Amerikan kağıtlarında geçen hafta 104.5 milyar dolarlık düşüş yaşandı. Bu hesapları New York Fed tutuyor. Çin ve özellikle Rusya’nın, Amerikan kağıtlarını sattıkları spekülasyonu yapılıyor. Buna pek ihtimal vermiyorum. Çin’in başında şu an başka sorunlar var. Rezervlerinde belirgin bir çeşitlendirme yapıp da dolardan euroya geçmesi düşük bir olasılık. Rusya’nın dolar politikası, ülke çıkarları açısından önemli. Ticaretini ağırlıklı olarak dolarla yapıyor.

Kaldı ki, 104.5 milyar dolarlık kağıt satılmış, ancak Amerikan faizleri hiç yükselmemiş. Bu da ilginç.

Çin’deki bakır furyası

Çin’deki finansal işlemlerde teminat olarak bakır gösteriliyor. Bakır teminat olarak gösterilip, finansman sağlanıyor.Bakır talebi artıyor, ancak tüketimde artış yok. Ocak-şubat döneminde, Şanghay’daki antrepolarda bakır patlaması yaşanmış. 800.000 tonluk bakırın antrepolarda durduğu tahmin ediliyor. Bu rakamın bir kısmı resmi. Kalan kısım, biraz araştırdıktan sonra ulaştığım rakam. Yine de, resmi rakam değil. Hata payı var. Sonuç olarak müthiş bir artış var. Çin ekonomisine yönelik beklentiler çok mu iyi de, bu kadar bakır biriktirilmiş? Hayır. Zaten antrepolardaki bakırın çok az bir kısmı iç piyasaya satılmış. Aracı kurumlar, bu bakırları finansal işlemlerde kullanıyorlar. Aslında bu yeni bir durum değil. Geçmişte de yaşanmıştı.

Bakır fiyatı yükseldikçe, bu işlemlerde pek risk yok. Bu işi yapanlar, ”Bu şekilde enflasyon riskinden de korunuyorum” diyor. Aslında Çin’deki durum, ABD’de 2008 krizine yol açan sisteme benziyor. ABD’de ev fiyatları arttıkça, mortgage sahipleri 2., 3. krediyi çekiyorlardı. ABD’de konut fiyatlarının 2006’da düşmeye başlaması, 2008 krizinin temellerini atmıştı. Bakır fiyatı düşmeye başladı, Çin’de ortalığı bir endişe sardı. Bakır fiyatı düştükçe, riskler artıyor. Aslında Çin hükümeti bu tip aşırılıkları kapatmasını iyi bilir. Bakalım bu sefer nasıl kapatacaklar?

Türkiye’nin kaçırdığı fırsatlar

ABD Başkanı Obama, ay sonunda Körfez Ülkelerini ziyaret ediyor. Bölge yeniden dizayn ediliyor. Suriye konusunda en başlarda fikir birliği yaptığımız S. Arabistan ile Katar savaşa girdiler. Kanlı bıçaklı oldular. S. Arabistan Kralı, yanına BAE ve Bahreyn’i de alıp, Katar’ı Suriye’deki teröre destek vermekle itham etti. Orta Doğu’yu karıştıran ülke olarak Katar’ı gösterdi. Katar Şeyhi ile hükümetimizin arası çok iyi. S. Arabistan’ın ABD’nin onayı olmadan böyle bir atak yapacağını düşünmüyorum. Ay sonunda ABD’nin net tavrı belli olur. Obama belki de Kral’ı azarlayacak, Katar’ı destekleyecek.

Bir tarafta Rusya, diğer tarafta daha önemli olan Orta Doğu. Pozisyonumuz nedir? Tavrımız nedir? ABD, Ilımlı İslam Projesi’nden vazgeçti. Türkiye’nin yeni projedeki rolü nedir? Ya da, gerçekten bir rolü olacak mı?

30 Mart’taki seçim, sadece ”İktidar partisi oylarını korursa, BİST yükselir” şeklinde yorumlanamaz. Orta-uzun dönemde, yeni Orta Doğu projesi, Türkiye ekonomisini ve piyasalarını büyük ölçüde etkileyecek.

Bundan önceki projede, ABD ile beraberdik. Diğer faktörlerin de etkisiyle, Türkiye’ye oluk oluk sermaye girdi. Artık küresel ortam değişti. Gelişen piyasalara yönelik algı farklılaştı. Daha da önemlisi, Orta Doğu’da taşlar yerinden oynuyor. Biz hala ”Endeks 70.000 olur mu” analizini yapıyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir