Günümüzün En Büyük Yatırımcısı

Kriz darbeyi vurduktan sonra yorum yapmak kolaydır. Global Finans Krizi’nin geldiğini görmek, buna göre risk alıp büyük paralar yatırmak, her yatırımcının harcı değildir. Günümüzün en büyük yatırımcısının, bugün nereye yatırım yaptığına bakalım.

Toplam 36 milyar doları yönetiyor. 2007 karı 3,5; 2008 karı 1 milyar dolar. 2009’un ilk dört ayı için karı, $550-$600 milyon. 2007’de ve 2008’deki anormal karlar, mortgage krizini 2006’da görüp, buna göre pozisyon alması nedeniyledir. Krizi öngörebilen birkaç kişi var. Ama ‘2008’de ABD resesyona girebilir’ demek ayrı; krizi görüp milyar doları yatırmaya cesaret etmek farklı bir durumdur. Krizin gelişini görüp, milyarlarca dolar yatırabilen tek yatırımcı John Paulson’dur. Düşük kalitedeki mortgage piyasasının çökeceğini tahmin edip, kriz başlamadan aldığı kısa pozisyonlar (satış pozisyonları) bugüne kadar Paulson’a net $5 milyar kazandırdı.

Bana göre, Paulson günümüzün en müthiş yatırımcısıdır. İlk pozisyonu, mortgage piyasasında ters pozisyon almaktı. Haklı çıktı. Hadi buna şans diyelim (aslında sırf şans ile bu kadar para kazanamazsınız). İkinci pozisyonu, herkesten önce 3 İngiliz bankasının hisse senetlerini açığa satmaktı (hem de çok uzun süre önce). Bu bankalardan birisi battı, diğeri devletleştirildi, üçüncüsü direkten döndü, ama hisse senedi % 80 civarı düştü. Bu üç bankanın durumunu görmesi şans olamaz. İmkansızdır. Yüzlerce banka analisti, bu bankaları her gün inceleyip hiçbir şey görememişken, onun neyi gördüğünü inanın merak ediyorum. Bu üç bankadan 550-600 milyon dolar para kazandı. Daha da çok kazanabilirdi. İngiltere ekonomi yönetimi, ‘açığa satış’ı o günlerde ani bir kararla yasakladığı için, Paulson pozisyonunu kapatmak zorunda kaldı.

Gelelim Paulson’ın bugün neye yatırım yaptığına. Paulson, 2.9 milyar dolarlık altın yatırım fonu almış. Bitmedi. Ayrıca, dört altın şirketinin hisselerine $2.3 milyar yatırmış. Son dönemde altına yatırdığı toplam para $5.2 milyar dolar. İnanılır gibi değil.

Altın fiyatları, mayıs ayında genelde düşüp, yaz boyunca kötü performans gösterir. Bunun için altın traderları, yılın bu zamanlarında satış pozisyonu alırlar. Çünkü yaz aylarında, mevsimsel şartlardan dolayı, mücevher talebi düşer. Bu sene şartlar değişkendir. Herşey farklı olabilir.

Geçmiş karlar gelecekteki karların garantisi olamaz. Paulson yanılabilir. Fakat altına yatırdığı rakam çok yüksektir. Altın fiyatına ne olacağını hep birlikte göreceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir