Havadan Yaratmak

‘Teknik analiz destekledi, temel analiz olmaz dedi’; Türkiye’deki bir analistin bugünkü yorumu buydu. Kendisi yükseliş beklerken, ABD borsaları düştüğü için analist bu yorumu yapmış.

Analist, ABD borsaları ile(Dow Jones endeksi) İMKB endeksi arasında bir ilişki kurmuş. Buna göre yorum yapıyor. Aslında pek haksız da sayılmaz. İşimiz gücümüz ABD oldu. ABD bir paket açıklasın, bankaları kurtarsın, global ekonomi düzlüğe çıkar beklentisi, herkese yerleşmiş durumdadır. Analistin yanlışı; teknik analizi( grafikler yardımıyla geçmiş fiyatlardan gelecek fiyatları tahmin etme), temel analizin önüne koymasıdır. Temel analiz, olumsuz bir resim çiziyor. Temel analiz bu kadar kötüyken, teknik analiz son derece yanıltıcı olabilir.

Olayın doğru yorumu şöyledir; ABD bankaları tek kelimeyle sahtekardırlar. Geçen haftadan beri açıklanan banka karları, tamamen bilanço oyunları ile süslenmiştir. Bank of America’nın dün açıkladığı yalancı karlara piyasalar sert tepki verdi. Satın aldığı Merrill Lynch’in sorunlu varlıklarını, Merrill Lynch’ten bile daha yüksek fiyatlarla tuttukları görüldü. Tek cümle ile havadan kar yaratmışlar. Geçen haftaki yazımda Goldman Sachs’in oyununu da yazmıştım. JP Morgan ve Citi de, düşük bono fiyatlarını hile ile yüksek göstererek, yüksek kar açıkladılar.

Krizin merkezi bankalar, ki biz sadece en büyük bankaları tartışıyoruz. ABD’de yüzlerce yerel banka sırada bekliyor. Bu sahtekarlıklarla krizin dibi zor görünür. Analistler, sadece grafiklere bakacaklarına büyük resmi görebilseler, daha sağlıklı yorum yapabilecekler.

Havadan Yaratmak” hakkında 2 yorum

  1. sizin yazılarınızı 6-7 aydır takıp edıyorum buyuk resımı tasvır ettıgınız yazılarınız cok basarılı.yazılarınız genel konuları ve 3-6 ay sonra neler olabılecegıne ılıskın senaryoları ıcerıyordu.

    bu piyasa sartlarında 2-3 gunluk veya gunluk yorumda bulunan yazarlar ya yazmak ıcın yazıyolar yada bazı kurumlara hızmet edıyolar.

    en az 1 haftalık,15 gunluk,aylık piyasa sartlarını öngörüp ardından pozisyon almak bence daha mantıklı ve karlı.

  2. sayın hocam size katılmamak mümkün değil.1 yıl kadar önce tv kanallarında uzman yorumcular kriz bitiyor,dip göründü derlerken siz trt2’de çok açık,keskin ve biraz da agresif ama çok yerinde bir üslup ile bu krizin sanılandan çok daha ağır ve büyük bir kriz olduğunu vurgulamış idiniz.1 yıl sonra gelinen nokta ortada.Yazılarınızı hararetle okuyorum ve ülkemizdeki pek çok “uzmana da” ışık tutmasını diliyorum.selam ve sevgiyle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir