Her Parti Biter(II)

İkinci senaryomun merkezinde yükselmeye devam eden petrol var. Yükselen petrol fiyatı risk alma iştahının arttığını gösterse de, bir noktadan sonra partiyi darmadağın edecek potansiyele sahiptir. Bugün için sorun olarak görünmeyen enflasyonist beklentilerde bir artışa yol açarsa; özellikle bono piyasasını çökertebilir. Piyasa faizlerinde yaşanabilecek yükseliş; merkez bankalarının beklenenden daha önce faizleri artırmasına neden olabilir.

Petrol fiyatı, $100 civarına ve daha yukarılara iki kez yükseldi. Finans piyasaları ikisinde de çöktü. 2006 yılında bu seviyelere çıkan petrol, ABD gayrimenkul piyasasındaki sorunlara tuz biber ekmiş, piyasayı dağıtmıştı. Bundan sonra, talebin düşeceği korkusuyla, petrol fiyatı da düştü. Fed, piyasalara yardıma geldi. Faizleri düşürdü. Piyasa, Fed’in her şeyi kurtarabileceğine; petrol talebinin de pozitif etkileneceğine inandı. Petrol $147’a fırladı. Aşırı yükselen petrol, global ekonomiyi allak bullak etti. Fed’in faiz indirimlerinin etkileri yok oldu. Ayrıca; türev enstrüman maskesi altında alınan riskler de ortaya çıkmış oldu. Talep korkusu ile petrol fiyatı tekrar düştü. Global finans sistemi çökme noktasına geldi.

Petrol, balon yaratmak için mükemmel bir araçtır. Ne talep ne de arz tarafı, fiyat yükselişine hızlı tepki veremez. Arz tarafı üretimi hemen artıramaz. Talep tarafı da; petrole bağlı yaşam tarzından dolayı tüketimi hemen kısamaz. İki tarafın da fiyata olan duyarlılığı düşük olduğu için, petrol aracılığıyla balon yaratmak kolaydır. Likidite bu kadar ucuzken (0% Fed faizi), ve paraya ulaşmak böylesine kolayken, her tarafta petrol spekülatörlerini görebilirsiniz. Siz bile ETF’ler (kaldıraçlı olarakta kullanılabilen bir yatırım aracı) aracılığı ile, petrol fiyatında spekülasyon yapabilirsiniz. Çin’deki bireysel yatırımcı da bunu yapmaktadır.

Merkez bankaları, para musluklarının bir süre daha açık kalacağını vurguluyor. ANCAK; bono piyasasında düşüşler yaşanmaya başladığı anda; petrol spekülatörleri canlarını kurtarmak için kaçacaklardır. Petrol balonu kolay gelir, kolay gider. Diğer balonları söndürdüğü için, varlığını sürdürebilmesi için gerekli hava kendisine kalmaz.

Her zaman söylediğim gibi; finans piyasalarını takip ediyorsanız, bir gözünüz petrolde olacak.

Her Parti Biter(II)” hakkında 1 yorum

  1. hocam global sermayenin dünyayı yönetecek güce erişmesi ve zengin fakir arası uçurumun her geçen gn biraz daha artması kapitalist sistemn sonunu mu gösteriyor sizce? ve bu kriz acaba küresel sermayeyi biraz baltalayarak kapitalizmin ömrünü mü uzattı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir