Hiçbir Şey Yapmamak

Bazen hiçbir şey yapmamak, bir şey yapmaktan daha iyi olabilir. Bugün alım-satım stratejisi olarak bunu düşünebilirsiniz. Bugün Anayasa Mahkemesi, DTP ile ilgili kararını açıklayabilir. Karar verilirse, açıklama 17:00’den sonra olur. İç piyasa kapanmış olacaktır. Siyasi konular yazmıyorum. İşim, finans-ekonomi. Karar pozitif-negatif olabilir. Her türlü spekülasyona açık. Kapatılma kararı çıkarsa, piyasa bunu olumlu algılamaz. AB tepki gösterebilir. Hemen belirteyim; AB’nin olumlu-olumsuz ne düşündüğü benim için pek önemli değil, sadece muhtemel durumu yazıyorum. Ayrıca; kredi derecelendirme kurumlarının ‘olası’ not artırımları riske girebilir.

Bunun dışında; fiyatları yine gün içinde etkileyebilecek ABD perakende satışlar verisi, TSİ 15:30’da açıklanacak. Beklentimi twitter’da yazmıştım, +0.4%. Piyasa beklentisi +0.7%. Geçen ay rakam +1.4% olarak gelmişti. Verinin EUR/USD paritesini etkileyeceği açık (endirekt olarak USD/TL). EUR/USD şu an 1.4740. Son iki gündür aynı bölgede. Veri açıklandıktan sonra bir yöne kırılma olacaktır.

İşimi yaparken kullandığım metotlar içinde, ‘teknik analiz’ ilk sırada yer almıyor. Ancak grafikleri her zaman kontrol ederim. Eylül sonu-Ekim başı; Ekim sonu-Kasım başı dönemlerinde EUR/USD’da aşağı yönlü mini trendler oluşmuştu. EUR/USD’ın günlük grafiğinde, yine mini bir trend görüyorum. Bu üçüncü ayak, büyüklük açısından önceki iki dönemi aştı. Bunu bir bilgi olarak vereyim.

Daha fazla kullandığım temel analiz yöntemine geçelim. EUR/USD’da aşağı bir hareketi destekleyebilecek temel faktörler neler?

Öncelikle global risk iştahı son iki haftada darbe yedi. Petrol-altın fiyatlarındaki düşüşlere bakınca, bu açık biçimde görülüyor. Bunun yanında; geçen cuma açıklanan ABD istihdam verisinin, ‘ekstrem’ bir rakam olabileceği, dün açıklanan haftalık işsizlik başvuruları rakamından da görüldü. ABD ekonomisinin, önümüzdeki dönemde düzenli şekilde yeni istihdam yaratması bence çok zor.

Devam edelim. 2010’un ilk altı ayında Fed’den bir faiz artırımı gelmez, şeklinde düşünüyorum. Ancak piyasa, USD lehine olacak getiri farklarını (faiz) fiyatlamaya başladı. Bu da USD’ı temel olarak destekleyebilecek bir durumdur.

EUR/USD’da çok kısa dönemdeki beklentim aşağı yönlü olsa da; bugün için tavsiyem hiçbir şey yapmamanızdır.

Hiçbir Şey Yapmamak” hakkında 3 yorum

  1. Sayin Murat, DXY ile GSCI’nin yillik rolling korelasyonlarina bakiyorum. 1991’den 2003’e kadar korelasyon asagi yukari oynayip 0’in biraz uzerinde seyrediyor. Ne oluyorsa 2003’den sonra oluyor. Bu korelasyon gitgide negatiflesiyor. Su anda -50%, -60% civarinda. Bunun altinda yatan neden nedir? 2003’den once risk istahi cok mu onemsizdi? 1998 LTCM ve Asya Currency krizinden, 2001 deki recesyondan gectigimiz seneyi degisik kilan nedir? Son 6 seneye dair rejim degistirebilecek, degismez dengeleri yikabilecek koklu bir degisiklik mi oldu? Cok tesekkuler.

  2. 2003 yılında Greenspan’in faizleri %1’e indirmesi, ve piyasaları likiditeye boğması önemli bir etkendir.Zaten ondan sonra DXY’da %35-40’lık bir düşüş var.

    DTP’nin kapatılmasının ekonomiye ‘direkt’ bir etkisi olmaz.Altın için geçen hafta yazdığım yazıları ve yorumları okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir