İki Hasta Köpek Sağlıklı Bir Kedi Yaratmadı

‘Türkiye’deki hip-hop analistler ve ekonomistler’ adını verdiğim grup, Lehman Brothers battıktan sonra, ‘Ben yeni iyimser olmadım’; ‘Sanki Citigroup da batacak’; ‘En kötüsü geride kaldı’ benzeri yorumlar yapıyorlardı. Dün bir baktık ki, ABD borsaları Kasım’daki dip noktalarının da altında kapanmış.

‘İki Hasta Köpek Sağlıklı Bir Kedi Yaratmaz’ yazısını kasım ayında yazmıştım. Teknik olarak iflas etmiş bir bankanın(kendilerine göre değil ama bence öyle), kendinden daha kötü durumdaki bir bankayı satın almasının, hiçbir olumlu sonuç yaratmayacağını belirtmiştim. BoFa’nın(Bank of America) Merrill Lynch’i; Wells Fargo’nun Wachovia’yı alması(önce Citi Wachovia’yı alacaktı) durumu değiştirmediği gibi, bazılarını batma noktasına getirdi. Örneğin BoFa, diğer bankalara göre daha iyi durumdaydı. Şimdi ise ilk kamulaştırılacak bankalardan biri gibi görünüyor. Peki piyasa niçin kamulaştırmayı olumsuz algılıyor, çünkü bankalar kamulaştırıldığında hissedarlar yok oluyor.

Fikrimi hemen söyleyeyim. Birkaç hafta içinde ABD yönetimi bir şekilde devreye girecektir. Bazı yorumcular; ‘ABD banka planı başarısızlıkla sonuçlanırsa, ABD Japonya’nın 90’lardaki haline benzer’ diyorlar. Bence olayı hala anlayamıyorlar. Artık ‘Japonya’ya benzemek’ terimini kullanmak için çok geçtir. ABD bankaları, ‘yaşayan ölü’ gibilerdir. Toksik senetlerle(sorunlu varlıklar), değersiz bilançolarla ve güvenini kaybetmiş yatırımcılarla bu bankalar, artık kredi verme ve sendikasyon gibi normal bankacılık fonsiyonlarını bile yerine getirememektedirler.

Bankaların kamulaştırılması, şu aşamada en doğru hamledir. Bankalar, ‘piyasa düzelecek, zararlar azalacak’ beklentisi içindeler, fakat pek bir ışık görünmüyor. Hazine bankaların kontrolünü aldığında, zararlardan korkması gibi bir durum söz konusu olamaz. Ayrıca, bankaların fiyatlamaya yanaşmadıkları toksik senetleri Hazine fiyatlayabilir ve kredi piyasasını harekete geçirebilir(ihtiyacı olana kredi verebilir).

Dünya piyasalarının soluklanması için, zayıf halka kopmalıdır. Zayıf halka, geçen seneye kadar dünyanın en büyük bankası olan Citigroup bile olsa…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir