İki Hasta Köpek Sağlıklı Bir Kedi Yaratmaz

Geçen seneye kadar dünyanın en büyük bankasıydı. Finansal kurumları darmadağın eden sorunlu senetlere (toksik varlıklara), kriz öncesinde müthiş para aktarmışlardı. Şu an ise, batma olasılığı, başka bir bankaya satışı konuşuluyor.

Citigroup’tan bahsediyorum (Citibank diye bilinir ama yanlıştır, ismi değişmiştir). Bugün itibariyle fiyatı, $4-$5 arasında geziniyor. ABD’nin en büyük 4. bankasının hisse senedi fiyatı, sadece dün % 26 düştü. Goldman Sachs, Morgan Stanley, JP Morgan gibi bankaların, Citi’yi alabileceği konuşuluyor. Yanlış hatırlıyorum galiba, 1 ay önce batmanın eşiğine gelen, kendilerini yatırım bankasından ticari bankaya çevirdiklerini açıklayan, Goldman ve Morgan Stanley değil miydi? Galiba bütün sorunlar geçti, milyar dolarlık karlar 1 ay içinde geri geldi. Bu bankaların hiçbiri, Hazine desteği olmadan ayakta kalamaz. Dünyadaki hiçbir büyük bankanın şu ortamda devlet desteği olmadan yaşama şansı yoktur.

Suudi Prens Talal, Citi’deki hissesini %4’ten % 5’e çıkarmayı düşündüğünü açıkladı. Dünkü piyasa fiyatına göre, bu artışın Prens’e maliyeti sadece $250 milyon. Tabi bu haber bile, Citi’nin dünkü düşüşünü engelleyemedi. Sadece Citi’nin değil, bütün büyük bankaların hallleri acınacak durumdadır. Krizin parasal boyutunu açıklayabilmek mümkün değildir. Finansal kurumlara hiçbir güven kalmamıştır. Krizin temelinin finans değil, ekonomi olduğu söyleniyor. Bence her iki görüş de yanlış, bütün krizlerin temelinde insan vardır. İnsanoğlu, geçmiş krizlerin derslerini unutur ve tekrar kolay para kazanmaya inanır. Bu da onlara çılgınca şeyler yaptırır. Finansal kurumları da bu noktalara getirenler; başkanlarıdır, çalışanlarıdır.

Citi kendisini, bu bankalara satacak mı, göreceğiz. Belki de bu bankalardan biri ile birleşir. Ancak unutulmasın ki, bahsi geçen bu bankalar da zarar etmektedirler. Kaldı ki, Citi’nin bilançosu muazzam büyüklüktedir, birleşme olsa bile, oluşacak dev bankanın yaratacağı sistemik risk (piyasa riski) çok büyük olur.

Yani Japonların sözündeki gibi; ‘ İki hasta köpek sağlıklı bir kedi yaratmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir