İkinci yazı

EUR/USD son 3 gündür 1.2730 bölgesini kırmaya çalışıyor. Aslında 1.2580 ile 1.2730 arasında bir bant oluşmuştu. Traderlar, parite alt sınıra geldiğinde Euro alış, üst sınırda Euro satış yapıyorlardı. Strateji, bu hafta iyi de kar bıraktı.

Sabah yorumlarında yazdım. EUR/USD, 1.2730 bölgesini bugün iyice zorlayabilir. İlk satış noktası 1.2751. Daha sonra 1.28 geliyor. Bugün TSİ 15:30’da ABD haftalık işsizlik başvuruları var. Geçen haftaki 500.000 rakamı tam bir hayal kırıklığı idi. Bunun dışında yarın ABD’de, merkez bankacıların, akademisyenlerin katılacağı Jackson Hole toplantıları var. Bernanke’nin yarınki konuşması TSİ 17:00’de. Tahvil alımı konusunda bir şey söyleyip söylemeyeceği merak konusu.

Yine yarın TSİ 15:30’da, ABD 2. çeyrek büyüme rakamının revize edilmiş hali açıklanacak. İlk rakam %2.4 idi. Piyasa, rakamın %1.4’e revize edilmesini bekliyor. Ben %1.1 düşünüyorum.

Öte yandan AB’den bu hafta açıklanan ekonomik veriler (tabii ki Almanya kaynaklı), beklentilerin üzerinde geldiler. ABD gayrimenkul verilerinin rekor seviyelerde düşüş yaşamaları, ‘yeni tahvil alımı’ tartışmasını alevlendiriyor. Bu şartlar altında; risk iştahı bu haftaki gibi düştüğünde, Dolar’ın yukarı ataklar yapması zorlaşıyor. Sahneyi CHF ve JPY alıyor. İsviçre Merkez Bankası (İMB) ve Japonya Merkez Bankası’nın (JPM) ‘olası’ müdahalelerinin etkisiz kalacağının düşünülmesi de bu paraları destekliyor. JPM için görüşlerimi dün Dünya’daki köşe yazımda belirttim. İMB’nin mayıs ayından beri yaptığı müdahaleler de arzulanan sonuçları vermedi. CHF’nin yükselişi sürdü. Dolar’ın yükselişine devam edebilmesi için, Avrupa ve Çin kaynaklı negatif haberlerin gelmesi gerekiyor.

Altının Euro fiyatı 981’e kadar yükseldi. İki hafta önce; ‘960 Euro kritik bölge, bu bölgeyi zorlanabilir, altının Dolar fiyatı da olumlu etkilenebilir, $1240 gündeme gelebilir’ demiştim. Altın $1240’a geldi. Az önce $1243’ı gördük. $1245-$1248 satış bölgesi. Kırılırsa $1270 görülebilir. Bir zamanlar altın ile Dolar arasında negatif korelasyon vardı. Son dönemde altın ile Euro arasında negatif korelasyon oluştu. Altın ile Euro arasındaki negatif korelasyon oranı -0.80 (-1 mükemmel negatif korelasyon).

JPY ile ilgili sorular gelmiş. Onları da cevaplayalım. USD/JPY’de ilk satış bölgesi olarak 84.99’u görüyorum. Daha sonra 85.20 ve 85.70 satış noktaları var.

GBP/USD’da 1.5460-70 alım bölgesi var. Bu bölgenin altına geçersek satış baskısı yaşanabilir. GBP/USD’da negatif sinyaller görüyorum. Gelecek ay daha aşağıları görebiliriz (1.5150-1.52).

USD/TL’de ilk satış bölgesi 1.530-1.535. EUR/TL’de 1.950 önemli satış bölgesi.

Son olarak, ABD 10 yıllık faizler ile Japonya Nikkei Endeksi arasında %80’lik nefis bir korelasyon var. ABD 10 yıllık faizler, dün %2.44’e kadar düştü. Nikkei Endeksi ise son 16 ayın dip noktasında.

Makro veriler, EUR, USD, TL, GBP, altın, JPY, CHF, ABD 10 yıllık tahvil getirisi, Nikkei Endeksi. Hepsine değinmeye çalıştım. Piyasadaki haber akışına göre daha dinamik yorumlar için beni twitter’dan takip edebilirsiniz.

İkinci yazı” hakkında 3 yorum

 1. Sn. Atılım Bey,

  Petrol ile ilgili öngörünüz nedir? Dün açıklanan envanter beklenenin ve bir öncekinin üzerinde geldi; 70.80 seviyelerine kadar geriledi.

  Yılın son çeyreğini 65-75 aralığında tamamlarız söylemleri ne kadar doğrudur. Yoksa yıl kapanışı için alternatif görüşler gibi 83 dolar ve üzerini mi düşünmeliyiz?

  Teşekkürler,

  Saygılarımla,

 2. Altın yükselirken, petrol biraz fazla satış yedi.Altın ile arayı kapatabilir.
  İsrail-İran olayı petrol için pozitif.Eylül’de başlayacak kasırga sezonu petrol için pozitif.Bunlar önemli değil diyorsanız,Çin faktörünü de düşünmenizi öneririm.Fiyat düşmüşken, Çinson bir alım yapabilir.

  Açıkçası yükseliş yaşanması durumunda bile,Eylül-Ekim döneminde satış gelebilir.

  Yıl sonu için 65-75 aralıgı olabilir.Bu durumu bozabilecek tek durum,Fed’in tahvil alımına başlaması(olasılık artıyor).

  Tahvil alımı(para basma) dışında,son 8 senenin 7’sinde,emtialarda en iyi kazanç son çeyreklerde kazanılmış.Bir bilgi olarak vereyim.Yani tahvil alımı ve böyle bir trend petrolü destekleyebilecek nitelikte.

  Kafamdaki alt sınır şimdilik $65-$66.

  Petrol için bir analizi önümüzdeki günlerde yaparım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir