İlk görüş

Cumartesi günü yayımlanan Çin enflasyon rakamı beklentilerin üzerinde geldi. Aslında Çin’in enflasyon rakamının niçin önemli olduğunu yazılarımda belirtiyorum. 6-7 ay öncesinde bu konuda yazılar yazmıştım. Konu bir süredir gündemden düşmüştü.

Hafta sonu açıklanan enflasyon rakamı %3.5 olarak geldi. Çin faizleri çok düşük olduğu için, yüksek enflasyon reel faizleri negatif bölgede tutuyor. Spekülasyonlar hemen başladı (bu hafta bizim köşe yazarlarını takip edin, hepsi Çin uzmanına dönüşecekler).

Çin tartışmaları ve AB’deki sıkıntılar, 4-5 ay ara verdikten sonra geri döndüler. Çin, bankaların verdiği aşırı kredilerden endişeliydi. Şimdi enflasyon sıkıntısı buna eklendi. AB ülkelerindeki riskler de tekrar gündeme geldi. Şubat-mayıs dönemini hatırlarsanız: İspanya, Portekiz, Yunanistan ve İrlanda’nın borç sorunları; Çin’in rezerv zorunluluklarının artırması önemli gündem maddeleriydiler.

Çin’deki enflasyon rakamının yükselmesi, sıkı para politikasına geçişin hızlanmasına neden olabilir. Gerçi 1-2 aylık enflasyona daha bakmakta fayda var. Çin sıkı para politikası uygularsa, bu sefer munzam karşılıkların artırılması değil, direkt faiz artırımları olabilir.

Burada dikkat etmek gerekiyor. Çin’in seri faiz artırımlarına başlaması, risk iştahının yükselmesini sekteye uğratabilir. Çin’in sıkı para politikasına geçme tartışmaları, AB’deki sorunların tekrar gündeme gelmesi, CHF ve JPY’ye taze destek verebilir.

Referandum sonuçlarının piyasaya etkileri ile ilgili olarak şaşırtıcı bir durum yok. Borsa ve TL güçlü. Fakat geçen haftadan beri yüksek getirili paralar zaten yükseliyorlar. Risk iştahında bir düşüş olursa, TL’nin gücünü daha rahat görebiliriz.

İlk görüş” hakkında 6 yorum

 1. “Değerli metallere her şey yarıyor.Zayıf ekonomik veriler=tahvil alım olasılığı; iyi ABD verileri= talebin yükselme olasılığı”

  Tahvil alım olasılığı, yani para basmak, yani enflasyon, dolayısı ile altın yükseliyor. Anladım.

  Fakat talebin yüksek olması niçin altın fiyatını yükseltiyor?

  Sizce 2 gündür asya, avrupa, ABD borsalarının bu uçuşunun sağlam bir dayanağı var mı? Yani gelen 1.5 verinin beklenenden 1 gram iyi olması bunu açıklar mı? Ya da sadece bir kaç günlük yalancı bir bahar mı yaşanıyor? Saygılar.

 2. Degerli metallere her sey yariyor, genel bir gorus degil.Sadece gelen ekonomik verilere gore yorum yapiyorum.
  Tahvil alimi=para basma, dogru. Ancak para basma su ana kadar enflasyonu artirmadi.

  Tuketici kanadinin iyi olmasi(perakende satislarin iyi gelmesi),emtialara bir talep getirebilir.
  Tuketici iyi durumdaysa, petrol, tarimsal urunler gibi emtialara talep gosterebilir. Altin ve gumus de sonuc olarak bir emtia.
  Trader(piyasa profesyoneli), gelen veriyi isine geldigi sekilde yorumlar.Ondan fazla rasyonellik beklemeye gerek yok.
  Ben risk istahi konusunda temkinliyim.

 3. “AB’nin sorunlu ulkeleri bu ay borclanmaya cikiyor.Bu belirsizlik ve Fed’in tahvil alimi tartismalari arasinda,altin ve gumus ne yapacak ti?”

  Keşke bunu 2 gün önce söyleseydiniz.
  Hep olay gerçekleştikten sonra nedeni ve niçini açıklanıyor. Oysa sorunlu ülkelerin borçlanmaya çıkacağı 2 gün önce bilinmiyor muydu?

 4. Hocam Dolar endeksi hızla düşüyor. Dolar değer kaybediyor. Fakat UDS/TL sanki pek kıpırdamak istemediği için Euro yükseliyor, çapraz kur dengesi için. Fakat bazen de tam tersi oluyor Doları düşürüp Euro yu sabit tutarak dengeleniyor çapraz kur. Buna neye göre karar veriliyor, bu kararı kimler veriyor. Piyasa demeyin lütfen o soyut bir şey.

 5. Eylul ayinda sorunlu AB ulkelerinin borclanma programlarinin cok yogun oldugunu,2 gun oncesinde degil, BAYRAM ONCESINDE yazmistim. Kacirmissiniz.

 6. 6 Eylul tarihli “Kimi cocugu icin, kimi kolay kazanc icin dua eder” baslikli yazimdan bir alinti: ” AB ülkeleri eylül ayında piyasadan 80 milyar Euro borçlanacaklar. Bunu da bilgi olarak verelim”.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir