IMF İle İlgili Soru İşaretleri

G-20 toplantısından dolayı iyimserlik rüzgarları esiyor. G-20 toplantısı’nın genel metini, görüşmeler başlamadan önce bellidir. Geçen hafta bu metin, Financial Times’ta yayımlanmıştı. Metinde, piyasaları heyecanlandırabilecek bir açıklama görmedim.

Peki gelişmekte olan ülkelerin piyasalarına, ‘doping’ etkisi yapan haberler neydi? Birincisi; IMF kaynaklarının artırılmasının gündemde olması. Malum, IMF’nin kapısında çok müşteri var. IMF’nin kaynakları ise bugün için $250 milyar civarındadır. Kaynakların 500 milyar dolara çıkartılması düşünülüyor (bence daha fazlasına ihtiyaç olabilir). İkincisi; ABD’de açıklanan bazı ekonomik verilerin beklenenden iyi gelmesi. Olumlu algılanan veri, otomobil satışlarının bir önceki aya göre hafif bir kıpırdanma göstermesidir. Hafif kıpırdanma denilen seviye ise, normal seviyenin hala %40 altındadır.

Bu haberler ile, TL ve benzeri paralar değerlendi. Bu haberlerle de piyasa hareketlenir mi, diye düşünebilirsiniz. Bugüne kadar olumsuz o kadar fazla haber geldi ki, piyasa normal zamanlarda hiç tepki vermeyeceği bilgilere sert tepkiler gösterebiliyor.

ABD’de açıklanan veriler, fiyatlara direkt etki ediyor. ABD’de yarın açıklanacak ‘istihdam verisi’ çok önemlidir. Yine kötü bir rakam gelecektir. İşsiz sayısındaki artış hızı düşmedikten sonra, diğer verilerdeki birer aylık toparlanmaları kaale almamak lazımdır, diye düşünüyorum.

IMF fonlarının artırılması, borçlanma şartlarının gevşetilmesi gibi düşüncelerin yarattığı olumlu algıyı anlıyorum. Ancak kafamda bazı soru işaretleri de var. Örneğin, Meksika’nın rezerv durumu iyidir. IMF fonlarına ihtiyacı yoktur. Ancak IMF’den 47 milyar dolar para istiyor. Çünkü IMF, düşük faiz-uzun vade imkanı ile, herkese yardımcı olacağı sinyalini veriyor. IMF’deki politika değişikliği, kısa dönemde para birimlerine olumlu etki yapabilir, ama kalıcı etki yaratmaz diye düşünüyorum.

IMF İle İlgili Soru İşaretleri” hakkında 2 yorum

  1. tespitiniz cok yerınde dolar 1.80 ıken 2.00 dıyenlere elestırı yoneltmıstınız simdide 1.50 beklenecek deıl cok olumlu bı hava oldu yaz havası gıbı
    1.50 dıyecekler aslında ama dıllerı varmıyo

  2. Kısa dönemde kur şu olacak, buraya gidecek demek yanlıştır. IMF antlaşması yapılırsa, muhakkak kurlarda gevşeme olur, ancak kalıcı olmaz. Önümüzdeki dönemde yükselişler olacaktır,diye düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir