İnsanın önce kendine hayrı olacak

Piyasalardaki volatilite ile başa çıkmak kolay değil. Televizyondaki her yorumcudan bir tüyo bekleniyor. Yorumcu bir şey söyleyecek, yatırımcı da para kazanacak.

Fon yöneticileri sene başından beri doğru düzgün para kazanmadı. Yatırımcıya kazandırmadılar. Gerçek bu. Sene başından itibaren performanslara bakın. Çok düşük olduğunu görürsünüz. Türkiye’deki fonların durumu içler acısı. Enflasyonu düşünce, bir getiri yok.

Dünyada da aynı durum geçerli. Hedge fonların performansları iyi değil. Aradan sıyrılanlar, iyi kazanan fonlar tabii ki var. Bunların başlarında; piyasa mekanizmasını çözen, dinamikleri anlayan çok yetenekli insanlar var.

Siz de, bilmem ne fonunun yöneticisinden, bilmem ne menkul değerin stratejistinden ‘tüyo’ bekliyorsunuz.

İnsanın önce kendisine hayrı olacak ki, başkasına hayrı olsun.

Sene başında bir finans profesörü ile sohbet ediyorduk. Bana; ‘Geçen hafta İstanbul’da 10 aracı kurumun üst düzey yetkilileri ile beraberdim. İMKB’de bu sene 100.000 seviyesini göreceğimizi söylediler’ dedi. İçimden ‘Ayvayı yedik’ dedim. Düştük 50.000’e.

Mantıklı olun. Değer yatırımı(value investing), al ve tut(buy and hold) gibi klasik yatırım stratejilerinden, bu ortamda fazla para kazanılmıyor. Belirsizlik çok. 2009 Mart’ından beri en iyi strateji; ‘devletlerin müdahalelerini iyi oku, buna göre pozisyon al’ oldu. Bu strateji kısa dönemde para kazandırdıktan sonra, kaçınılmaz düşüşler geliyor. Çünkü küresel ekonomide yapısal sorunlar çok fazla.

ABD’de devam eden bilanço resesyonu..

Euro sistemindeki temel sorunlar..

Çin’in enflasyon problemi..

Türkiye özelinde yapısal cari açık sorunu..

Küresel ekonomi su alan bir gemiye benziyor. Politika yapıcılar, güvertedeki eşyaların yerlerini değiştiriyor. Bu eşyaları, istedikleri zaman diledikleri yere taşıyorlar. Ancak; geminin su almasına neden olan deliği kapatmıyorlar.

Fed’in uyguladığı para politikası, reel ekonomiyi düzlüğe çıkardı mı? Yeni bir resesyon konuşuluyor.

AB’deki sorunlu ülkelere yönelik kemer sıkma politikaları, mali birliği sağlamadan, işe yarar mı? İşe yaramıyor, yaramayacak.

TCMB, asli işi olmadığı halde, uyguladığı politikalar ile kronik cari açığın üstesinden gelebilir mi?

Sene sonunda muhtemelen cari açık rekorunu kıracağız.

İşte böyle bir ortamda; yorumculardan size para kazandırmalarını istiyorsunuz.

Bu dönemde en iyi strateji; devlet müdahalelerini iyi anlamak. Bu müdahaleler serbest piyasa ekonomisine zarar veriyor olabilir. Fakat; portföyünüzün iyiliği açısından anlamak zorundasınız.

Yatırım felsefesinin geldiği nokta maalesef bu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir