İstihare

İrlanda anlaşmasının hafta sonu tamamlanması ile Euro moral buldu. Asya seansında 1.3182’ye kadar düşen EUR/USD, az önce 1.33 seviyesine yükseldi.

EUR/USD’da 1.3180’nin hemen altında ‘zararı durdur’ pozisyonları var. Yani İrlanda anlaşmasının Euro-pozitif olacağını düşünüp pozisyon alan piyasa profesyonelleri, 1.3180’nin altına düşmeden alım yapmış olabilirler. 1.3180’nin altında düşersek, bazı oyuncuların canı yanabilir. Şimdilik 1.3180 alım bölgesi.

Bugün önemli bir makro veri yok. Ayrıca Fed’in tahvil alımı var. Euro, bugün ve yarın biraz keyif sürebilir. Twitter yorumlarında EUR/USD için gün içi satış bölgelerini güncelleyeceğim. İlk satış bölgesi 1.33. Fakat bence daha önemli satış bölgesi 1.3440. Euro, düzeltme hareketlerinde bu bölgenin üzerine çıkamadıkça, EUR/USD’ın 1.27 potansiyeli var.

Cuma günü 1.4940 seviyesine kadar yükselen USD/TL için 1.48 ilk alım bölgesi. 1.50 ilk satış bölgesi. 1.50’den sonra, önem verdiğim 1.5055-1.5060 satış bölgesi geliyor.

Altın $1355-$1385 bölgesine sıkıştı kaldı. Yatırımcılar; ‘Kore gerginliği, İrlanda olayı gündemdeyken, altın’ın güvenli liman özelliğine ne oldu, niçin yükselmekte zorlanıyor?’ sorusunu soruyorlar. Aslında biraz haklılar. Şubat-Mayıs döneminde Yunanistan olayı gündemdeyken altın yükseliyordu. Ancak o dönemde Çin’den faiz artırımı beklentisi yoktu. Çin, zorunlu karşılık oranlarını artırarak durumu götürüyordu. Bugün enflasyon yüzde 4.4’e yükseldiği için, artık faiz artırımları konuşuluyor. Çin Merkez Bankası, 19 Ekim tarihinde faizleri yükseltti. Geçtiğimiz cuma günü bile piyasada ‘Çin faiz artıracak’ beklentisi vardı (bende yoktu, twitter’da yazmıştım). Çin’in faiz artırması risk iştahı için negatif bir durum (emtialara olan talebin törpülenmesi). 2011’in ilk çeyreğinde iki faiz artırımı daha gelebilir. Kısaca, altının yatay seyir izlemesinin nedeni bu olabilir.

Twitter yorumlarımı takip edenler, son 2-3 haftadır, EUR, USD, GBP, JPY, CHF gibi paralar için günlük opsiyon seviyelerini verdiğimi farketmişlerdir. TL için aktif ve derin bir opsiyon piyasası olmadığı için, seviye vermiyorum.

Verdiğim seviyeler önemli olabilir. Örneğin; cuma öğleden sonra EUR/USD’da 1.3250 opsiyon seviyesini vurgulamıştım. Bir kurumun 250 milyon dolarlık EUR/USD opsiyon pozisyonu vardı. Bu kadar büyük bir pozisyona sahip kurum, opsiyonun kapanış saatinde paritenin o bölgeye yakın olmasını ister. Her zaman istemekle olur mu, tabii ki hayır. Başka bir nedenle piyasaya büyük bir satış ya da güçlü bir alım gelirse, opsiyon seviyesi dağılabilir. Ancak önemli olaylar piyasayı etkilemezse, opsiyon seviyesine yakın fiyatlar görülebilir.

Son günlerde kafama bir şey takıldı. Geceleri uyuyamıyorum. Acaba diyorum, gerçekten olabilir mi diyorum. Bazı değerli Türk büyüklerinin ısrarla vurguladıkları gibi, Türk Lirası rezerv para mı oluyor konusu beni yiyip bitiriyor.

İstihareye yatıyorum, kalkıyorum. Olmuyor. Dışarıya bakıyorum, yine kara yağmur bulutları geliyor.

İstihare” hakkında 4 yorum

  1. TL nin rezerv para olabilme durumunu şöyle “SMS mesajı” gibi değil de içini doldurarak bir açıklarmısınız lütfen Sayın Hocam.

  2. Hiç bir yüksek teknoloji ürünü üretemeyen, İthalat ile günü kurtaran, sanayi olarak tekstil bir de turizmden başka eh bir de oto montajı yapabilen bir ülkenin parası nasıl €,$,£ ile eş olabilir?

  3. Üstelik Petrol vs. gibi zengin ham madde üretme imkanı da yok! Stratejik olarak enerji yollarının üzerinde olabilir ama Roma´ya çıkan tek yol değil. Roma`ya çıkan yol sayısı her zaman yeterince olmuştur.

  4. Yağmur Bulutları 3 hafta önce € çıkacak dedi ama € belini doğrultamıyor. O da 3 haftadır program yapmıyor zaten. Bazen de iyi tutturuyor hakkını yememek lazım. Neticede bu işi biliyorum diye ahkam kesmek en büyük hata. En doğrusunu siz yapıyorsunuz, tahminlerinizde hep ayağınız yere basıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir