Kazanan Her Zaman Kumarhane Sahibidir

Geçtiğimiz ay ve bu ayın başında yazdığım yazılarda, beklenilenin aksine, ‘eylül sendromu’ adı verilen saçmalığın yaşanmayacağını (fiyatlar tabii ki düşebilir, ancak öne sürülen nedenlerden dolayı değil); piyasalarda yatay seyrin devam edebileceğini, hatta biraz yükselişin bile olabileceğini belirtmiştim. Dün ABD borsalarında yoğun alımlar vardı. Yorumcular, bunun açıklanan olumlu ekonomik verilerden kaynaklandığını düşündüler. Resesyonun bitmesini kutlayan borsalar ralli yaptı; haberleri bizim medyamızda da manşetlere çıktı. Öyle zannetsinler. Ancak neden bu değil. 3.5 trilyon dolarlık büyüklüğe sahip ‘para piyasası fonları’ için açıklanan garanti programının bitmesine iki gün var. Bir oyun çevriliyor olmasın?

Lehman Brothers battıktan sonra alınan ilk önlem; para piyasası fonlarındaki 3.5 trilyon doların ABD Hazinesi tarafından garanti altına alınmasıydı. 30 Nisan 2008 tarihinde bitmesi gereken garanti programının süresini, 19 Eylül’e kadar uzattılar.

Fed’in, finans piyasasının büyük oyuncuları ile sözlü bir antlaşması olduğunu önceki yazılarımda belirtmiştim ( Keynes:’Keşke Daha Fazla Şampanya İçseydim’). Fed’in, bankaların ellerindeki hazine tahvillerini aldığını, buna karşılık olarak para verdiğini, finans kurumlarının da bu para ile piyasalarda (özellikle borsalarda) spekülasyon yaptıklarını yazmıştım.

Siz Fed’in, politika yapıcıların yerinde olsanız ne yaparsınız? Resesyon bitti düşüncesinin, borsalarda süren bayram havasının sürmesini istemez misiniz? Bunun için ABD Hazinesi 3.5 trilyon dolarlık garanti programını uzatmayacak. Finans kurumlarına çoktan sinyal verildi. Her zaman olduğu gibi Fed’den bilgiyi alan Goldman Sachs’ın altın çocuğu Jan Hatzius, dün esip yağıyor,10 yıllık Hazine faizlerinin %3’e kadar düşebileceğini söylüyordu.

Finans kurumları, garanti kapsamından çıkacak paraya gidecek yol gösteriyorlar. Hisse senedi piyasaları ilk adres. Bu paranın tamamı borsaya akacak diye bir kaide yok. Hazine kağıtlarına, diğer varlık sınıflarına da akış olacaktır. Ama bankaların, Fed’in ve Hazine’nin bilgisi dahilinde, para piyasası fonlarına ağırlıklı olarak borsayı işaret ettiklerinden emin olabilirsiniz.

Las Vegas’ın en güzel oteli Wynn’in sahibi Steve Wynn; ‘Vegas’ta kazanmak istiyorsan, kumarhane sahibi olacaksın’ demiş.

Piyasadaki kumarhanenin sahibi Fed’dir. Krupiyeler; Goldman Sachs, Morgan Stanley ve JP Morgan gibi bankalardır.

Gerisi sadece teferruat.

Kazanan Her Zaman Kumarhane Sahibidir” hakkında 5 yorum

  1. Sayfanızın takipçisi olarak yüksek getirili paralar deyimini bolca kullandığınızı görüyorum.Bu paralar hangileridir? Birde pariteler arası yorum mümkün müdür? örneğin USD/JPY ve USD/TL ye bakarak JPY/TRY ve ya USD/TL İLE CHF/USD ,AUD/USD vb. den CHF/TRY,AUD/TRY hakkında öngörü de bulunmak mümkün müdür?tesekkurler

  2. Yüksek getirili paralar olarak; BRL,NZD,ZAR gibi paraları kastediyorum.Pariteler arası yorum mümkündür.Örneğin;JPY ana para birimlerine karşı değer kazanıyorsa,TRY’ye karşı da değer kazanabilir.Ancak her zaman çapraz kurların korelasyonlarına bakınız.

  3. (LMB-NMB) metal borsası hakkında bilgi mümkünmüdür.kontratlar min kaç $ olmalıdır; teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir