Kim kurtaracak?

Dün Brezilya, Çin, Kore, Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerin datalarına göz atıyordum. Oldukça ilginç noktalar gözüme çarptı. Özellikle parasal göstergelerde farklı sinyaller gözüküyor. Bu ülkeler, faizleri artırarak ekonomilerini soğutmaya çalışıyorlar. Önlemler konusunda ileri gitmişler demek istemiyorum. Çünkü yapabilecekleri fazla bir şey yok. Fed politikaları, enerji ve gıda fiyatlarının hızla yükselmesini sağladı.

Bu hafta Bernanke’nin bir konuşması vardı. Fed Başkanı; emtia fiyatlarındaki artışlar için, ‘Benim bir suçum yok’ anlamına gelen ifadeler kullandı. Artık Bernanke’yi eleştirmek istemiyorum. Küresel finans sisteminin tepe noktalarındaki kişiler, balon jenerasyonunun içinde yetiştiler. Bu dönemde; balon patladıktan sonra, ekonomiyi kurtarmak için yeni bir balon yaratıldı. Bu jenerasyon, balon yaratma konusunda tereddüt etmiyor. Ciddi bir krizle karşı karşıya kalındığında; karar vericilerin görev süreleri çok uzun olmadığı için, problemleri öteleme motivasyonları da yüksek oluyor.

Bazen ‘Bernanke’ye fazla mı yükleniliyor’ sorusunu sormaktan kendimi alamıyorum. Sonuç olarak sadece bir akademisyen. Küresel finansın zirvesindeki adamın, hiçbir bankacılık ve piyasa tecrübesi yok. Piyasa mekenizmasını anlamıyor. Uyguladığı para politikasının, piyasa üzerindeki psikolojik etkilerini görmüyor. Teorilere gömülmüş.

Uygulanan politikaların reel ekonomi ile alakası yok. Her şey göstermelik. Yeter ki finans sistemi tatmin olsun. Spekülatörler para kazansın. ABD’de uygulanan para politikasının, gerçek ekonomiye iki yıldır katkısı olmadı. Son iki aydır açıklanan ekonomik verilerin durumu ortada. Yılın ikinci yarısında da muhtemelen ciddi bir toparlanma olmayacak. Uyguladığın politikalar sadece kendine değil, diğer ekonomilere de zarar veriyor.

Başa dönersek, gelişmekte olan ülkelerin verileri hoşuma gitmedi. Hatta bazı öncü göstergeler aşırı negatif sinyaller veriyor. Bu ülkelerin ekonomiyi soğutma çabaları başarılı olmuş gibi gözüküyor. Biraz ileriye mi gitmişler, onu zaman gösterecek. Geçmiş çeyreklerdeki performanslarını göstermeleri zor olabilir.

Kafa yorulması gereken soru: ‘Gelişmekte olan blok hız keserse, küresel ekonomiyi kim kurtaracak?’.

ABD, Avrupa, Japonya?

Geçiniz.

Bu noktada aklıma gelen ilk fikir: bu blok bir noktada önlemleri hafifletecek, ekonomik büyüme bayrağını yeniden teslim alacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir