Kimi çocuğu için, kimi kolay kazanç için dua eder

Bugün ABD piyasaları kapalı. Aksiyon Avrupa’da olacak. EUR/USD’da 1.2870 ilk alım bölgesi. Bugün en yüksek 1.2918’i gören EUR/USD için, yukarıda kritik bölge 1.2935-50 satış bölgesi. Bu bölgeyi geçersek 1.30 gündeme gelebilir.

Gümüşün havası yerinde. Gümüş, geçen perşembe günü yazdığım yazıdan sonra bile yüzde 3 yükseldi. İstanbul Altın Borsası’nda cuma günü yapılan işlemleri inceledim. Kırk kilogramlık altın işlemi yapılmış, gümüş işlemi sıfır. Türk halkının altın sevdası malum, gümüşe pek ilgileri yok. Tabii ben sadece yatırım getirisi açısından bakıyorum. Türk halkının çoğunluğu ‘altın’ı başka açılardan değerlendiriyor. Geçen hafta da yazmıştım. Değerli metalleri yatırım aracı olarak görüyorsanız, ve bunlar için pozitif beklentilere sahipseniz gümüş bir alternatiftir. Ayrıca ucuzdur. Gümüş için $21.35 seviyesi, Mart 2008’de görülen zirve. $20.20 seviyesinin biraz üzerinde satış bölgesi var.

EUR/USD’a tekrar dönelim. Geçen hafta ABD verileri karışık geldi. Genel olarak makro veriler beklentilerin biraz altında geliyor. Dolar ise atak yapamıyor. Tahvil alım programının telaffuz edilmesi bile Dolar üzerinde baskı oluşturuyor. Doların agresif yükselişler yapabilmesi için gereken iki koşul var. Ya Çin makro verileri hayal kırıklığı yaratacak, ya da AB ülkelerindeki borç krizi piyasaları tekrar vuracak. Özellikle İrlanda, Yunanistan ve Portekiz kaynaklı haberlere dikkat. Bu ülkelerin risk primleri, mayıs öncesi seviyelere yükseldiler. AB ülkeleri eylül ayında piyasadan 80 milyar Euro borçlanacaklar. Bunu da bilgi olarak verelim. EUR/USD’da 1.25 seviyesi, şimdilik aşağı tarafta tutunuyor.

Önceki hafta yapılan Jackson Hole toplantılarına hiç değinmedim. Hoşlanmadığım bir olaydır. Merkez bankacılar burada güç gösterisi yaparlar. Başka bir ifadeyle; merkez bankacılar her sene burada kutsanırlar. Örneğin sıradan insanlar sevdikleri için dua ederler. Çocuğu üniversiteyi kazansın, sağlıklı olsun, v.b. Piyasa profesyonelleri, sevdikleri merkez bankacı için dua ederler (en sevilen Bernanke miydi?). Kolay kazançların sürmesi için dua ederler. Bernanke ve Trichet’nin likidite musluklarını açık tutmalarını isterler. Onlar da yatırımcıların dualarını boşa çıkarmak istemezler.

Konuşmalara bakarsak, makro görünüm çerçevesinde enflasyon ve deflasyonu tartıştılar. Bir nokta dikkatimi çekti. Genel görüş olarak; 2004 haricindeki bütün resesyonlarda enflasyonun düştüğü vurgulandı. 2004 resesyonundaki fiyat yükselişlerinin bir ‘istisna’ olduğu görüşü hakimdi.

2004 bir istisna değil de, yeni norm olmasın? Artık dünyadaki sanayi ürünlerinin maliyeti, Çin maliyetleri ile paralel ilerliyor. Bu nedenle Çin enflasyonunu iyi izlemek gerekiyor. 90’lı yılların sonlarından itibaren sanayi ürünlerinin maliyeti, ABD ile değil Çin ile ölçülmeye başlandı. Globalizasyon, ucuz iş gücü nedeniyle o dönemde enflasyonist değildi. Sonraki yıllarda gelişmekte olan ülkelerdeki maliyet artışları tüm dünyayı etkiledi. 2004 senesinde de bu görüldü. Bu nedenle 2004’teki fiyat artışlarına bir ‘kural dışılık’ olarak bakmak yanlış olabilir.

Kimi çocuğu için, kimi kolay kazanç için dua eder” hakkında 9 yorum

 1. Hocam gümüş tamam da. Nerede satılır?
  ARACI KURUMLARA BULAŞMADAN nereden alınır?
  Altını bankalar da satıyor (bazıları), onun için alımı kolay. Ama diğer ham maddeler nasıl alınır? Bunun ile ilgili bir yazı yazarsanız öğrenmiş oluruz, çok da iyi yaparsınız. Saygılar.

 2. Türkler değerli metalleri genelde yastık altında saklar. Tabii benim kastettiğim bu değil.Geriye maalesef bankalar ve aracı kurumlar kalıyor.

  Bankaların trading platformları en mantıklısı gibi görünüyor.

  İşlem yaparsanız, güvenilir ve büyük bir bankanın platformunu kullanın.Bu konuda isim vermeyeyim.Yanlış anlaşılma olmasın.

  Altın ve gümüş dışındaki ham maddelerden(petrol,bakır),bireysel yatırımcının kar etmesi zor.Çünkü diğer ham maddelerde futures price(vadeli fiyat) önemli.Bu nedenle, bireysel yatırımcı için bazı gizli riskler mevcut.(işin tekniğine girmiyorum)

  Değerli metallerin ise spot fiyatları takip ediliyor.Değerli metaller olabilir.

  Dünya’da birkaç ay önce bu konuyla ilgili bir yazı yazdığımı anımsıyorum.

 3. Hocam “kendinizin en dobra kalem” olduğunuzu söylemiştiniz mealen. Büyük bankanın trading platformu ne demek? Adamlar fon satıyor, ana paradan bir sürü komisyon kesiyorlar. İş bankası, Garanti, Yapı Kredi bunlar has altın satıyor ama gümüş satmıyorlar? Yani şu kadar miktar altın, altın hesabınızda görünüyor. Bu tamam. Ama gümüş için bu yok?

 4. Avni Bey,

  Size veya diğer okuyuculara ‘Şu bankanın işlem platformunu kullanın’ diyecek halim yok.Önceki yorumda da yazdım.Banka ismi vermem yanlış olur.Sonuç olarak bütün bankalar komisyon alıyorlar.

  Türkiye’de 5-6 tane büyük banka var.İşlem yapmak istiyorsanız,bu bankaların internet sitelerine girip,bilgi alabilirsiniz. Ya da telefon açıp, altın-gümüş için komisyon oranlarını öğrenebilirsiniz.

  Türk fon sistemine gelince;haklısınız,sistem komisyonlar dolayısıyla çökmüş durumdadır.
  Bu konuda sizin de vurguladığınız ‘dobralığım’ devreye giriyor.Bankalar, bu komisyonlarla tasarruf sahiplerini soyuyorlar.Bu fonlar getiri anlamında da son derece başarısızlardır.Türkiye’de beceriksiz, bilgisiz fon yöneticilerinin sayısı çok fazladır.Sadece bankalara değil,özel kişilere de fon kurma izni verilirse sistem dengelenir.Komisyonlar düşer.

 5. gerçekten de fon getirileri çok komik.benim yatırım için, ne onlar kadar vaktim ne ilgim ne de bilgim var ama onlardan daha çok kazanıyorum.
  neyi, ne zaman alıp satacağını bilmeyen öngörüsüz adamlar nasıl o mevkilere geliyor, hadi geldiler diyelim, bu kadar başarısız olmalarına rağmen nasıl işlerine son verilmiyor hayret edilicek bir şey.
  düzeltiyorum:türkiye burası.hayret edilmeyecek bir şey…
  bu arada banka sisteminden altın almak da kabus gibi.alış-satış farkı %4 ü buluyor.bence banka sistemlerinde kesinlikle iyi bir yatırım önerisi yok.size getiri sunmadığı gibi paranızı çekmek istediğinizde de ödemede zorlanabiliyorlar.
  daha nakit akışını ayarlayamayan banka yatırım yapıcak, dow jones’tan para kazanıcak,bana dağıtıcak.hadi cnm bi şişman parmak bunların işlerini bitirir:)))))

 6. yorumların hepsini okudum…
  ve hocamın tahminleri aslında tahminlerininde üzerinde 1 gerçekle doğrulandı.
  Gümüş 2010 un en çok getiren yatırım aracı oldu.Kıymetli madenler piyasasını yakından takip eden biri olarak rakamlarla ortaya koyacağım.Geçen yıl gümüş ocak ve şubat ayında yerlerde gezerek fiyatını 0.74 lere kadar düşürdü.2010’u ise 1.53 ten kapadı.Eğer ocak ayında alsaydınız ve 12 ay bekleseydiniz paranız 2 katınında az biraz üstüne çıkacaktı.GÜMÜŞÜ nerden alacağınız konusundaysa herkese yardımcı olmak adına hocamında izni olursa o bankanın adını vereceğim.Bu bankadan(KUVEYTTÜRK) hiç bir komisyon ve hesap ücreti ödemeden gümüş alıp satma imkanınız mevcut.Trading olayını ise araştırıyorum.Ve parayı riske attığı için çok sıcak bakmıyorum ama bazen öngürelerim doğru çıktığındaysa keşke tradingde oynasaydım diyorum.
  Hocam reklamda olsa biz yatırımcılara,ki bende işletme bölümün öğrencisi olarakta kendimi bu konularda geliştirmeye çalışıyorum,sizden trade ve değerli metaller hakkında bilgi,görüş ve yorumlarınızı bekliyorum.
  herkese bol kazançlı günler diliyorum.

 7. Hocam öncelikle geçmiş olsun diyorum,ben twitterdan çok geç fark ettim.

  Sitenizi nerdeyse 7/24 merakla ve severek takip ediyorum.Gerçekten artık çeşitli başlıklar açılmalı diye bende düşünüyorum.

  Size e-mail atarak sordum ama cvp alamadım.Merkez çok şükür ters 1 hareket yapmadı ve benim size yazdığım öngörü doğru çıktı.Ama asıl sorun şimdi başlıyor aslında.GÜMÜŞ’te oluşan bu dar alan bir AYI PİYASASI mı?Yoksa BOĞA mı?Fiyatlar bu gece kapanışla artarak 1.60lara dayandı.Şimdi burdan düşüşler mi yoksa yükselişler mi bekliyorsunuz hocam?Sonuçta yeni alışlar için çok tehlikeli bir yerde değil miyiz hocam?30 yılın zirvesinin az üstünde dans etmek bence çok tehlikeli görüküyor şimdilik,siz ne dersiniz?

  Satış için ve fiyatların azda olsa geri çekilmesini beklemek için sizcede doğru zaman değil mi hocam?

 8. HOCAM,neden sorularımıza cevap vermiyorsunuz?

  Bugün akşam nedense saat 17:00 den sonra
  fiyatlar yükseldi ve bizde mevcut piyasanın BOĞA mı AYI mı olduğuna hala kanaat getiremedik.

  Bence gümüşteki bu artış hayra alamet değil,bu agresif yükseliş muhakkak ki çok daha agresif olarak düşmek zorunda kalacaktır.

  Gümüşün bu kışın son günlerindeki yaptığı hareket belkide tarihinde son 30 yılda yaşanmamıştır.Sizin yazılarınızda okuduğum gibi asıl sonbahar ve kışta yapması gereken hareketi nasıl oluyorda şimdi yapıyor?
  Burdan sert dönüşler mi olur?Fiyatlar 35 onsa doğru yol mu alır?
  Bu resmen kumar oynamaktan farksız bir hale geldi.

  Sizde twitterdan yazmışsınız 33e dayandı diye.Piyasayı takip eden zaten gümüşün onsunun 33 olduğunu görüyor.

  Ama size soruma cvp vermediniz.Bende yine zarar ettim:))
  Sizden isteğim gözlemden çok gelecekle ilgili fikirlerinizi,öngörülerinizi bizimle paylaşmak olurdu…!

 9. Altin/gumus rasyosunun 100 YILLIK ortalamasi 50. 2 saat önce

  1980’de altin/petrol rasyosu 17. Bugun altin/petrol rasyosu 43 seviyesinde. Rasyo 17’ye duserse, gumus $80 olur. 3 saat önce

  HOCAM SİZCE GÜMÜŞTE HEDEF 40 ONS MU?

  Bu arada yukarıda twitterda yazdığınız bu yorumları okudum.1980 de biliyorsunuzki ABD vatandaşlarının altın alımı yasaklandığı için insanlar gümüşe yönlenmiş ve gümüşün artışını sağlayan o ünlü HUNT biraderler malesef en sonunda iflas etmişti…

  Bizde iflas etmeyelim hocam?

  hocam bu arada merak ettiğim şu rasyosu A/P nasıl hesapladığınız?
  Şu anda mevcut ALTIN(1405) ve PETROL(91) fiyatlarına göre bu dediğiniz rakamlar olmuyor.

  AYRICA,
  Gumusun gunluk grafikleri asiri alim sinyalli veriyor. OrtaDogu’daki gelismelere bakarak; ters pozisyon biraz cesaret isi.

  demişsiniz…

  Yeni alımlara girmeyelim mi hocam?
  Eğer hedef 40 ons olsa bilemi girmeyelim?

  Sizce piyasada düşüşler ne zaman başlar hocam?

  Artık bu piyasaların ne yaptığını kestirmek çok zorlaşıyor hocam.Ne öngörü ne grafikler ne tutulan arşivler nedense oluşan fiyatları tam olarak tahmin etmemizi mümkün kılmıyor.

  Ben geçen yıla göre değerlendirdiğimde geçen senenin Temmuz ayında olan bir düşüş var ve o hala gerçekleşmedi…

  Fiyatlar bu çıldırma noktasını geçen sene ARALIK’ta yapmıştı ama şimdilerde yapıyor.

  Önümüzdeki aylar sizce nasıl gider hocam?

  Herkese bol kazançlı günler dilerim…!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir