Kırık Hayaller

‘Kalifiye insan her zaman iş bulur’ düşüncesi, bu dönemde geçerli değildir. Nitelikli insan, standartını çok düşürürse iş bulabilir.

New York’tan döndüm. Edindiğim en önemli gözlem, insanların hayal kırıklıkları oldu. Amerikan rüyasını yaşamak için ülkelerinden gelen birçok eğitimli insan; işsiz kalmış, çalışma izinlerini kaybetmiş, ülkelerine dönüş hazırlığı yapıyor. İnsanlar umutlarını kaybetmiş. Harvard, Princeton, Stanford’dan MBA’li insanlar, çaresizlik içinde bekliyor. En az bir yıl daha iş bulma şansları sıfıra yakındır. Bir yıl sonra da, işlerin çok düzelmesini beklemiyorum. Finans dışı sektörlerde çalışıp işsiz kalmış kişiler; finansçılara, bankacılara ateş püskürüyor. Düşüncelerinin çoğuna katılıyorum. Ancak sonuçta o insanlar da işsiz kalmış, psikolojileri bozulmuştur. Önümüzdeki iki yıl, finansçıların iş bulması daha da zordur.

Kriz nedeniyle işini kaybetmiş, ya da iş bulamamış birçok kalifiye Türk de, ülkeye dönüş hazırlığı yapıyor. ‘Nitelikli insan her zaman iş bulur’ fikri, bu dönemde geçerli değildir. Nitelikli insan, standartını çok düşürürse iş bulabilir. Bu insanlar, hayat kalitelerindeki düşüşe zaten boyun eğmiş durumdadır.

Güven endeksleri, Türkiye’de, ABD’de, AB’de artmaya devam ediyor. Bu rakamlara çok güvenmiyorum. En doğru kriter, sizin gözleminizdir. Çevrenizde bir yıl sonrasına umutla bakan kaç insan var? Sizce Türkiye’deki işsizlik rakamı gerçekten %15.5 mu? Çevrenizde, işi olmayan beş kişiyi bir çırpıda sayabilirsiniz. Aynı durum ABD için de geçerlidir.

Piyasalar ve ekonomi ile ilgili yazmak istediğim çok şey vardı. Gelecek haftaki ‘muhtemel’ Chrysler iflası, İngiltere’nin kredi notunun düşürülme olasılığı, paritelerdeki volatilitenin artması, hepsini gelecek yazılara bırakalım. New York dönüşündeki ilk yazımda, size ‘kırık hayaller’den, insanların umutsuzluğundan bahsetmek istedim.

Kırık Hayaller” hakkında 1 yorum

 1. Atılım,
  Hoş geldin. Pembe hayaller yerine, ABD’nin gerçeklerini yazdığın için seni kutluyorum.
  Ülkemizi de gözlemleyip; iş bulma ümidini kaybetmiş gençlerimizin ve kriz nedeniyle işini kaybetmiş insanlarımızın ya da iki yıldan beri ücret artışı alamayan çalışanlar ile emeklilerimizin durumlarını da güzel kaleminle yansıtıver.
  Tabi işsizlik ve krizin en az zararla atlatılması için önerilerini de sıralayıver.
  2009’un son çeyreği ile 2010 için ülkemiz ekonomisiyle ilgili tahminlerini de yazıver.
  Tekrar hoş geldin.
  Salih Neftçi Hocamızı da rahmetle anıyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir