Kısa Yorum: EUR/USD, Petrol, Altın, TL, Fed

USD değer yitirmeye devam ediyor. EUR/USD paritesi bu yılın zirvesi olan 1.4994’e kadar yükseldi. Dün akşam saatlerinde parite 1.49 seviyesindeydi. Bernanke’nin konuşmasından sonra, traderlar hızla USD satmaya başladılar. Bernanke: ‘Ekonomiye ve USD’a olan güveni tesis etmek için, iyi bir maliye stratejisine ihtiyacımız var; biz Fed olarak gevşek para politikasını terketmeyeceğiz’ ifadelerini kullandı (maliye politikasından Hazine sorumludur, Fed değil). Bernanke, biz görevimizi yapıyoruz (para basma), siz de (Hazine) teşviklere devam edin mesajını veriyor.

Bernanke, açık bir şekilde, gevşek para politikasına (düşük faiz-para basma) devam edeceklerini belirtiyor.  Bu tarz açıklamalardan sonra, traderlara USD’ı satmak kalıyor. Geçen haftadan beri bilanço rakamlarının da iyi gelmesi, risk iştahını körüklüyor.

Petrol fiyatına özel bir önem verdiğimi biliyorsunuz. Petrol fiyatı, bu sabah $80 seviyesini aştı. Petrol fiyatı arttıkça, risk iştahı yüksek seyrediyor; EUR/USD yukarı, USD/TL aşağıya gidiyor. Zaman zaman; ‘Risk iştahı yükseldi yorumunu neye göre yapıyorsunuz’ sorusuyla karşılaşıyorum. Riskli ülkelerin hisse senedi, bono ve döviz piyasalarına sermaye girişlerini inceliyorum; ayrıca majör endekslerin volatilite seviyelerini de günlük olarak takip ediyorum.

Opsiyon piyasasının yıl sonu için beklediği petrol fiyatı $100. Bu seviyelerden itibaren %25’lik yüksek bir artış demek. Petrol arttıkça; İMKB, TL artıyor; herkes işlerin iyiye gittiğini düşünüyor. Bu reel ekonomi ile finans piyasalarının nasıl da kopuk olduğunun bir göstergesidir. Bir an için bu beklentinin doğru olduğunu düşünelim. Kaldı ki bu bir bankanın değil, bir piyasanın tahminidir. Petrol $100’a giderse, diğer emtiaların fiyatları da paralel olarak artacaktır. Reel ekonomi ham madde kullanmak zorunda değil mi? İç-dış talep çökmüşken, bir de maliyetlerden darbe yersen, ne üreteceksin, ne satacaksın? İMKB bir 5 bin puan daha gitse; USD/TL 1.350 olsa senin ne işine yarayacak? Ayrıca, USD/TL düştükçe, kurdan da darbe yiyoruz.

Emtia piyasasının bir numaralı oyuncusu, dünyanın en büyük manipülatörü (artık banka demiyorum) Goldman Sachs’ın (GS) yıl sonu petrol beklentisi ise $85. GS, 2008’de $200 görülebilir demişti, tutmadı ($147 görüldü). Ancak GS’ın tahminlerinin başarı oranı genelde yüksektir. Sonuçta piyasanın en büyük manipülatörüdür.

Bugünlerde USD aleyhine olan her pozisyon, kazanıyormuş gibi görünüyor. Ancak geminin bir tarafına bu kadar yüklenilirse, dengesi bozulabilir. Dikkatli olmakta fayda var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir