Kısa Yorum: Petrol, Altın, TL, Sterlin, Fed

Petrol stok verisinin önemli olduğunu dünkü yazımda belirtmiştim. $75.50-$75.60 bölgesi çok önemliydi. Bu bölgenin üzerinde bir kapanış, kritik olacaktı. Stoklarda azalma gerçekleşti. Bu kritik bölge aşıldı. Bundan sonraki hedefler; $85.20-$85.40 ve $89.50-$89.70 bölgeleridir. Petrol fiyatındaki hareketler belki 2 sene önce bu kadar önemli değildi. Fakat bugün, sürekli yazdığım gibi, petrol fiyatı global risk iştahının en önemli göstergelerinden biridir. Fiyat yukarı gidiyorsa, yatırımcılar riskli varlıklara yatırım yapmaya istekli oluyor. TL ve benzeri yüksek getirili paralar; olumlu etkileniyor. Dünkü yazımda; EUR, TL ve altının, iyi bir petrol verisinden pozitif etkilenebileceğini söylemiştim. Ancak yine de ‘altına dikkat’ demiştim. Son 10 günde aşırı alım olmuştu, bir düzeltme hareketi gelebilirdi. Gerçekten veriden sonra EUR, TL olumlu etkilendi; altın yerinde saydı. Hatta gece $1045’a kadar düştü.

Vurgulamaktan sıkılmadım. Petrol fiyatını iyi izleyiniz. Enflasyonist beklentiler üzerinde çok önemli bir etkisi var. Bir anda yükselmeye başlarsa, Fed, faizleri tahmin edilenden daha yakın bir zamanda ve daha hızlı bir şekilde artırmaya başlayabilir. Bu da global fiyatları allak bullak eder.

ABD Hazinesi’nin raporu da ilgi çekiciydi. Raporda; hiçbir ülkenin döviz manipülatörü olmadığı, ancak Çin yuanının değerinin çok düşük olduğu belirtilmişti. Bu aşamada Çin’le zıtlaşmak işlerine hiç gelmez. Niçin böyle bir ifade konmuş, belirsiz.

Sterlin, dün gece 1.64 seviyesine kadar yükseldi. GBP/USD’da 1.64-1.6410 bölgesi önemli. O bölgeyi şimdilik kıramadı.

TL benzeri yüksek getirili paralar, güçlü görünüyorlar. TL’yi destekleyecek ‘özel’ bir gelişme olmasa da, global sermaye akımlarından TL de olumlu etkileniyor.

Gün içi piyasa yorumlarımı www.twitter.com.atilimmurat adresinden takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir