Kısa Yorum: TL, ABD Borsaları, Altın

Dün Avustralya Merkez Bankası’nın faiz kararı ve olası sonuçları hakkında bir yazı yazmıştım. Piyasa tepkisi beklediğim gibi oldu. Karar öncesinde ve hemen sonrasında çok güçlü görünen AUD, kısa bir süre sonra sert satışlar yedi. TL’yi de beraberinde götürdü (aynı şekilde BRL, ZAR).

Geçen haftadan beri, genel olarak, riskli varlıklardan bir çekilme var. ABD borsaları yükseliyor, sonra yüksek hacimli satışlar gözleniyor. ABD borsalarında mart ayında başlayan rallide, pozitif kapanan günlere baktım. Pozitif günlerin üçte ikisinde işlem hacmi çok düşük (3 aylık ortalamanın çok altında). Bunun nedenleri; high frequency traderlarının işlemleri, ya da kısa pozisyon kapatan (short covering) piyasa profesyonellerinin hareketleri olabilir. Son bir ayda borsalara satış gelen günleri inceledim. İşlem hacimlerinin yüksek olduğunu gördüm. Yüksek hacmin olduğu günlerde satış gelmesi, piyasanın psikolojisini yorumlama açısından faydalı olabilir. Dün açıklanan verilerden sonra ABD borsaları çok iyi durumdaydı. Günü pozitif kapatsa da, kapanışa doğru satış yedi. Bu satışlarda hacim yine yüksekti. Asya borsaları da negatif olarak kapattı.

Dikkatimi çeken başka bir nokta; iki gündür altın fiyatının güçlü olması. EUR/USD 1.4750, altın $1060-$1066 arasında seyrediyor. Geçen hafta EUR/USD 1.50’lerde iken, altın daha aşağılardaydı. Bugün EUR/USD 300 baz puan aşağıda, ancak altın tarihi zirvesine yakın ($1071).

Bugün ABD’de otomobil satışları verisi var. Olumlu bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir