Kollu Makina

Sürekli vurguluyorum; yatırımcının 2010 yılında para kazanması 2009 kadar kolay değildir. 2010’nun ilk iki ayını değerlendirdiğimizde, aralık ayında tavsiye ettiğim GBP-satış ya da EUR-satış stratejilerinden birini uygulamadıysanız, muhtemelen para kazanmamışsınızdır. Şöyle bir bakınca; İMKB endeksi %5-%10 aşağıda dünya borsaları ya düşüşte ya da 3 ay önceki yerlerinde.

Kumarhanelerde kollu makinalar vardır. Parayı atarsanız, kolu çekersiniz. Bazen kazandırır, bazen kaybettirir. Sizi meşgul eder. Burada bir hile vardır. Oyun süreniz uzadıkça, parayı kaybetme şansınız da artar. 2010 senesinde borsa endekslerini, kumarhanelerdeki kollu makinalara benzetiyorum. 2010 başında borsaya girip, yıl sonunu beklerseniz, muhtemelen ya kayıp yaşayacaksınız ya da olduğunuz yerde sayacaksınız. Borsa endeksi olduğu yerde saysa bile, bu sizin için yine bir kayıp olur. Çünkü başka finansal enstrümanlardaki yatırım fırsatlarını kaçırmış olursunuz (fırsat maliyeti). Bu sebeple, kısa dönem fırsatları görüp yatırım yapmak bana daha mantıklı geliyor. Borsaya girmeyin demiyorum, karı görünce alıp çıkın.

Unutmayın, piyasa kollu bir makinadır. Zaman zaman size iyi davransa da, yavaşça ama büyük bir olasılıkla paranız içinde kaybolup gidecektir.

EUR/USD’da hedefim 1.34-1.3420 bölgesi idi. Hedef bölgeme çok az kaldı, 1.3445-50 civarını 3 kez gördük. EUR’nun yukarı hareketi için sizi uyarmak istiyorum. Net EUR-satış kontratları rekorlar kırıyor, tabii net USD-alım kontratlarının sayısı da rekor seviyelerde. Ters yatırım stratejileri düşünülebilir (contrarian investment strategies). EUR/USD’ın olası bir yukarı hareketi, USD/TL’yi de normal şartlarda düşürür (normal şartlar: erken seçimin olmadığı, devlet kurumlarının sürekli çatışma halinde olmadığı, huzur içinde yaşadığımız şartlar).

Dün katıldığım radyo-TV programlarında, aldığım altın soruları bitmek bilmedi. Hep belirtiyorum. Altın için orta ve uzun dönemde pozitifim. Her yatırımcının portföyünde bir miktar bulunmalıdır. ABD’de reel faiz oranları negatif olduğu sürece, altının gidecek çok yeri vardır. Bernanke faizlerin uzun süre düşük kalacağını belirtmektedir. Fed inkar etse de, tek amacı reel faiz oranlarını mümkün olduğunca negatifte tutarak, aşırı borçlu hane halkına yardım etmektir. Fed bir sene sonra faiz arttırımlarına başlasa bile, artışlar 25-50 baz puan olur. Diğer bir ifade ile; reel faizler ilk dönemde de negatif kalacaktır.

Fed, politika faizlerini %4’ün üzerine yükselttiğinde, altının boğa piyasası muhtemelen sona erecektir. Fed’in politika faizinin %0 olduğunu biliyorsunuz. Fed’in, 2010 sonunda veya 2011’in ilk çeyreğinde (büyük bir olasılıkla 2011’in ilk çeyreğinde) faiz arttırımlarına başlayabileceğini düşünüyorum. Bugünden itibaren hemen hemen bir sene oluyor. Bir sene sonra 25-50 baz puanlık arttırımlara başlasa bile, politika faizlerinin %4’ün üzerine çıkması zaman alacaktır.

Kısa dönem için; $1120 bölgesinin üzerinde bir kapanış yaşanmadıkça (özellikle $1130-$1135 bölgesi), altın hakkındaki görüşlerim aynıdır. Altının bu aldatıcı yükseliş hareketini son bir ayda 3 kez gördük. Bu bölgeleri aşmadıkça, düşüş beklentimi koruyorum.

Bu tarz istatistiki bilgilere fazla önem vermem. İlgilenen yatırımcılar olabilir. Son 10 seneye baktığımızda (altının büyük yükselişinin başladığı dönem), mart ayının altın için olumsuz bir ay olduğunu görüyoruz. Son 10 yılın yedisinde, altın fiyatı martta düşmüş. Bunu da ekstra bir bilgi olarak vereyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir