Konuşulmayanlar

Gündemi meşgul eden konular yerine, perde arkasında kalanlara bakalım. Piyasada yaşanan ralli, bazı noktaların gözden kaçmasına neden oluyor.

Hafta başından beri Yunanistan konuşulurken, Portekiz ve İrlanda’nın faiz farkındaki açılmaya dikkat çekip, ‘Piyasa oyuncuları, olası negatif gelişmeleri fiyatlıyor olabilirler’ yazdım. Fiyat hareketlerine göre; Portekiz’in riskli göründüğünü söyledim.

Portekiz’in 2011 ilk çeyrek bütçe açığı, milli gelirinin yüzde 8.7’si denk geliyor.  Bu yılın hedefi yüzde 5.9 idi. Yeni tedbir önlemleri gelebilir. Önceki hükümet önlemleri anlatmaya çalışırken, o zamanki muhalefet şiddetle karşı çıkmış, sonrasında hükümet düşmüştü. O dönemin muhalefeti, bugünün iktidarı. IMF/AB programı çerçevesinde, şimdi yeni önlemleri kabul ettirmeye çalışacaklar.

İspanya’da da bütçe tartışmaları sürüyor. Azınlık hükümeti, gelecek senenin bütçesi konusunda muhalafetin desteğini alamayacakmış gibi görünüyor. Bütçe, muhtemelen eylül ayında görüşülecek. Kabul edilmezse, erken seçim gelebilir. Bir politik istikrarsızlık ortamı gelişebilir. Son olarak; Moodys’in İspanya’yı mali disiplin konusunda uyardığını da belirtelim.

İtalya’da da işler karışıyor. Kredi riski konusunda, S&P ve Moodys’in uyarıları gelmişti. Bugün yeni tedbirler açıklanabilir. Koalisyon içinde çatlak var. Berlusconi’nin koalisyon ortağı, 2012 bütçesini desteklemeyebilir. Kredi riskini gösteren İtalya-Almanya 10 yıllık faiz farkı, zirvelerde dolaşıyor.

Arka planda kalanlar serisini ABD ile bitirelim. ABD’nin borç tavanı, ciddi sorun oluşturuyor. Dün IMF’nin uyarısı geldi. IMF, borç tavanının 2 Ağustos tarihine kadar yükseltilmesini istiyor. Aksi takdirde, finans piyasalarında ciddi sorunlar çıkabileceğini söylüyor. IMF ayrıca; belirtilen tarihe kadar borç tavanı yükseltilmezse, ABD’nin AAA olan reytinginin düşebileceğini, faizlerin hızla artabileceğini belirtiyor.

ABD’de Cumhuriyetçiler, borç tavanının yükseltilmesine şiddetle karşı çıkıyor. Hükümet harcamalarında ciddi bir kesinti olmadan, borç tavanının artırılmasına destek vermeyecekler. Obama yönetiminin destek bulması zor gözüküyor. Yeni bir tahvil alım programı açıklama; harcamaları kes, vergi teşviklerini bitir. Bunları yaparsan, makro veriler daha da kötüleşebilir. 2012’deki başkanlık tehlikeye girmez mi?

Ana gündem maddelerini bırakın, fazla konuşulmayan şu başlıklara bir bakın.

Ben de; ‘Temmuz-ağustos dönemi sakin geçer de, biraz kafa dinleriz’ diyordum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir