Köpekbalıklarına ‘Ne kadar et istersiniz’ sorusu sorulmaz

Fed en büyük manipülatördür; sadece fiyatları yükseltmeye çalışıyor dediğim zaman insanlar şaşırıyor. Bir ekonomide moralleri yükseltmenin en iyi yolu borsayı artırmaktır. İşsiz kişiler, borsada yatırımı olmayanlar bile mutlu olurlar. Manşetler, ‘Borsada büyük yükseliş’ haberleri ile süslenir. Piyasa sadece yukarıya bakar, aşağısı kimseyi ilgilendirmez. Fed’in amacı da buydu. Bugüne kadar bu konuda başarılı olduğu da söylenebilir.

Bu sabah Twitter’da da yazdım. Fed, piyasa yapıcı bankalara ve kurumlara ‘Ne kadarlık tahvil alımı sizi mutlu eder’ diye sormuş. Piyasa ne diyecek? 1 trilyon isteyen de çıkmıştır, 2 trilyon isteyen de. Fed fikirleri alır, uygular uygulamaz, bilemem. Ama şu haber bile, Fed’in önünü göremediğinin kanıtıdır. Dünyanın en büyük merkez bankası, açıklayacağı bir paketin nasıl bir etki yaratacağını öngöremez mi? Köpekbalıklarına ‘Ne kadar et istersiniz’ sorusu sorulur mu? Tabii başında Bernanke gibi başarısız bir merkez bankacısı varsa, fazla bir şey beklenemez. Teorilere boğulmuş iyi bir akademisyen ama piyasaları okuyamayan kötü bir bürokrat.

Yarın ABD 3. çeyrek büyüme rakamı açıklanacak. Önceki çeyrek %1.7 idi. Beklenti %2.2. Beklentim %1.6. Seçimler ve Fed toplantısı öncesinde önemli bir açıklama olacak. ABD 10 yıllık tahvil faizindeki yükseliş dikkatimi çekti. Trilyon dolarlık program beklentisi ile, faizler oldukça düşmüştü. %2.57’lik önemli seviye geçildi (55-günlük ortalama). Şu an %2.68. Bir sonraki kritik eşik % 2.79 (100-günlük ortalama). İki kritik ortalamanın aynı hafta içinde geçilmesi, Dolar’ı destekleyebilir. Peki faizler niçin artıyor? Yarın için beklentilerin üzerinde bir büyüme rakamı fiyatlanıyor olabilir. Veya gelecek haftaki Fed toplantısında beklentilerin altında bir rakamın açıklanacağı düşünülüyor.

Yükselen ABD faizleri, genel olarak JPY-negatif olur. ANCAK, seçim sonrasındaki durum ve Fed kararı nedeniyle borsa endeksleri düşerse, bu JPY üzerinde ters etki de yaratabilir (riskten kaçış, JPY’nin yükselmesi). Çok kısa dönemli pozisyon alanlar, bugün USD/JPY’de 81.80 seviyesine dikkat etsinler. Bugün 81.80’nin üzerinde kapanış olursa, 83.05-83.20 gündeme gelebilir.

JPY’deki yükselişin önüne geçmek isteyen Japonya Merkez Bankası, ekonomik görünümü düşürebilir. Bu, bankanın uzun zamandır oynadığı bir oyundur. Bu strateji kısa süreliğine çalışabilir. Fakat tahvil alım kararı piyasaları hayal kırıklığına uğratırsa, JPY, riskten kaçış ile yükselen faizler arasında bir tercih yapmak zorunda kalır. USD/JPY’de 83.20 şimdilik tavan olabilir. Bu arada Japonya Merkez Bankası, toplantısını 4 Kasım tarihine erteledi. Anlaşılan Fed toplantısından çıkacak sonucu görmek istiyorlar.

Altın için birkaç cümle edelim. Geçtiğimiz günlerde $1310-$1315 bölgesinden önceki talep bölgeleri güvenilir görünmüyor demiştim (hatta bu bölge bile). Dün gece $1318’e kadar düştük. Daha önemli talep bölgesi $1295 olabilir. Yukarı hareketin devam etmesi için, fiyat $1356’nın üzerine çıkmalı.

Yarın Türkiye piyasaları kapalı, ama biz twitter’da açığız. Bekleriz.

Köpekbalıklarına ‘Ne kadar et istersiniz’ sorusu sorulmaz” hakkında 2 yorum

 1. Abd Irak a girdi diye herkes küçük bush a kızmış düşman olmuştu.. şimdilerde obama nın bir tarafı Müslüman diye herkes şaşırıyor..Ve piyasalar bernanke para atarmı atarsa ne kadar atar diye sorup duruyo.. FED kurulurken kurucu baronlar siyasilere “bu ülkede bize para basma yetkisi verin kanunlar sizin olsun” demişlerdi.. Yazınızın başında olduğu gibi politikadan ekonomiye; abd başkanından fed başkanına kadar, para hanedanlarının emirlerini uygulayan manipülatörler olduklarına inanıyorum..Dikkat ederseniz basında bu gevşekpara hadisesi için “çok önemli” isimler tarafından (dallas fed başkanı,NY fed v.b.)sürekli bir olumlu bir olumsuz demeçler yayınlanıyor…Bu da para harekatının psikolojik tarafı, kendi muhalifleride kendileri oluyor..böylece tüm dünya piyasaları şaşkına dönüyor panikliyor yada rahatlıyor..Bu duyguları kimseye kaptırmadıkları için, kimse çıkıp eleştirel bişey de diyemiyor (arada bir söyleyen oluyor çin ve avr. merk. bankası başk.) onlarda bir süre sonra susup kalıyor..bu hanedan indikatörler ve raporlardan çok insan psikolojisini kovalıyorlar, geçenlerde bir makalede okumuştum; üniversitelerinden birinde hisse senedi için al/sat butonlarının hangi psikolojide hava şartlarında saat kaçta tuşlandığına dair gibi bir inceleme içine girmişler..tabi bu en basitidir…Unutmamalı ki abd imparatoluğunun en büyük üç kutsalı dolar,hollywood(sinema filmleri) ve hamburger…bunları hiç bir zaman riske atmaz değerini düşürmez boş yere öne sürmez.. başından beri fed in devasa paralar süreceğine inanmadım, sürse bile bunu koklata koklata yapacağı kanısındayım…sıkıldığı yada işine gelmediği bir durumda da “tombul parmak” gibi bir yalanla dikkatleri başka tarafa çekebilir..Aslında yeni kılıflarından biriside mortgage/banka usulsüzlükleri gibi geliyor bana…Hergün biri çıkıp bir usulsüzlük var bir diğeri yok bir diğeri yanlışlık var hata yok usulsüzlük var gibi her telden çalıyorlar..Abd nin bütün kurumları bunu yıllardır yapıyor..
  Bu nedenden dolayı özellikle küçük yatırımcıların bu manipülatörlere ve manipülasyonlarına dikkat etmelerini ve paralarını “sıcak paranın kaçışı” yöntemiyle manipülatör sermayesine yem etmemelerini dilerim. Saygılar

 2. bence tecrübeli yerli yatırımcı imkb’de 60.000’i görünce kaçtı.
  yerli yatırımcı arasında sütten ağzı yanmamış insanlar çoğunlukta.
  bu insanlar borsaya hep soğuk bakan ve hiç bulaşmayan insanlardı.onlar faizlerdeki düşüşe rağmen ilk önceleri borsaya girmemekte direndi ancak faizlerin kar bırakmayacağından emin olunca borsaya geldiler ve iyi paralar da kazandılar.dow 10.000’de sürünürken eti butu neyse 70.0000’e gelen imkb’de kazanmaya da devam ediyorlar.
  adam 1 liradan aldığı şeyi size 9 liraya geri satıyorsa kusura bakmayın ama bunu alan enayidir.bir süre daha belki bir şeyler kazanılabilir ama devran mutlaka dönecektir cunku bu işin kaidesi budur.
  kaşıkla verdiklerini kepçeyle kusturmak zorundadırlar.sonra hisselerini paraya çevirirler.atıyorum bir hikaye uydurup altına girerler, ordan çıkarlar faize girerler.sizin paraları çalıştırmaya devam ederler:)
  tüm bunları yaparken de en başta medyayı, hükümetleri, bankaları, aracı kurumları çok iyi kullanıyorlar.adamların sanatı bu:cambazlık ve hokkabazlık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir