‘Körfez Sermayesi’nden Medet Ummak

Gelmezler. Ayaklarına kadar gitseniz de gelmezler. Çünkü hepsi can derdine düşmüş. ‘Krizden etkilenmez’ denilen ülkeler, bir anda neye uğradıklarını şaşırdılar. Sermaye kayıpları anormal boyutlara ulaştı.

Petrol zengini ülkelerin kurdukları devlet varlık fonları(Sovereign Wealth Funds), petrol gelirlerini global piyasalarda değerlendirirler. 2003-2008 Temmuz arasında petrol fiyatının hızla yükselmesi, bu ülkelere çok para kazandırdı. Bu devlet fonları uzun zamandır var olsa da, aktif oyuncu durumuna son dönemde geldiler. ABD ve Avrupa bankalarının gözleri(hele kriz ortamında), bu paralardadır. Fakat bu fonların risk iştahları, yazdıkları zararlar nedeniyle çok azalmıştır. 2-3 sene öncesi gibi, agresif şekilde borsalara, gayrimenkul projelerine saldıramıyorlar.

En büyük varlık fonu olan Abu Dhabi Investment Authority’nin toplam parası $885 milyar. 2008 net zararı ise $125 milyar. Bu zarardan sonra, büyüklük sıralamasında ikinciliğe düştüler. Birinci sırada Suudi Arabistan’ın varlık fonu var. Onun da, 2008’de %20-%30 zarar yazdığı tahmin ediliyor. Abu Dhabi, Dubai, Katar varlık fonlarında hala çok para da olsa, 2009’da bu paraları Türkiye’ye çekemeyiz. Hayallere dalmayalım. Zaten 2003-2007 arasındaki balon döneminde bile, dişe dokunur bir miktar çekememişiz.

Örneğin, Dubai’deki gayrimenkul projelerinin büyük kısmı durduruldu. Petrol fiyatındaki %75’lik düşüş ekonomiyi vurdu. İşsizlik rakamları yukarı çıkmaya başaldı. Bankacılık sektörü bile krize girdi. Hükümet iç piyasasını desteklemeye çalışıyor. Parayı ekonomiye akıtıyor.

Bu varlık fonlarının 2,5 trilyon dolara hükmettikleri söyleniyor. Biz IMF’den 25 milyar dolar istiyoruz. 25 milyar dolar, 2,5 trilyon doların sadece yüzde biridir. Körfez sermayesi, balon döneminde bile ülkemize yatırım yapmaya gelmemişken, 2009’da yatırım için gelirler mi?

Gelmezler. Ayaklarına kadar gitseniz de gelmezler.

‘Körfez Sermayesi’nden Medet Ummak” hakkında 1 yorum

 1. Sayın Murat,
  Son derece gerçekçi değerlendirmenden dolayı
  kutluyorum.
  Önceki yıllarda, AKP Hükümetince harcanan tüm çabalara, ekonomimizin iyi durumda olmasına rağmen,körfez veya Suudi sermayesi Ülkemize yeterli ilgiyi göstermemiştir.
  Bu ülkelerdeki fonlar, islami dayanışmaya değil karlarına bakarlar.
  Selamlar.

  Naci NACAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir