Kötünün İyisi

AB zirvesinden Yunanistan için gelen haber ‘kötünün iyisi’. AB-IMF bir yapı oluşturacak. IMF küçük ortak olacak. Bu yapı, Yunanistan dışındaki sorunlu ülkeler için uygulanabilecek. Ben AB’nin bir şekilde olayı halletmesi gerektiğini düşünürken, Merkel son günlerde Yunanistan’ın AB’den çıkması opsiyonunu konuşmaya başlamıştı. Yunanistan’ın ekonomik durumu beni çok ilgilendirmiyor. AB’ye bütün olarak bakıyorum. Bu bölge, Türkiye’nin dış ticareti açısından önemlidir. İhracatımızın büyük bir kısmı bu bölgeye gidiyor. Yunanistan, İspanya, İtalya, ve diğer AB ülkelerinin ikinci bir dip yapmaları bizi de çok etkiler. Türkiye’nin ihracat rakamlarında bugün bile belirgin bir iyileşme yok.

Dün 1.3265’e kadar düşen EUR/USD, gelişmelere olumlu tepki verdi. Şu an 1.3350. Geçen hafta yazdığım gibi, bir para sürekli olarak düşemez, tepki hareketleri olur. EUR/USD’da 1.3410-1.3415 ilk satış bölgesi, daha önemli satış bölgesi 1.3450-70. EUR/USD yukarı yönlü tepki hareketleri verebilir, ancak 1.32’yi göreceğimizi düşünüyorum.

Kötünün İyisi” hakkında 5 yorum

 1. Peki 1,25 – 1,35 bandından söz edebilir miyiz? Yani 1,35 (ve üstü) artık olabilir ama kalıcı değil cümlesi için uygun mu sizce?

 2. Önce 1.32 diyorum.1.32’nin altına geçme hızına göre 1.28 olabilir.Ancak biraz temkinli olmakta fayda var.ABD ekonomisi de sorunlu.EUR/USD’daki bu sert düşüş tamamen AB’nin saçmalamasından kaynaklandı.

 3. hocam, medyada yine ilginç senaryolar yazılıyor: avrupa çöküyor kaçan paralar imkb’ye geliyor diyorlar.finans merkezi olacakmışız.3 gün sonra paralar geri gidince başka bir şey uydururlar.
  geçen gün spk başkanı 50 kişiyi temizlesek rahat ederiz diyordu.o hiç ellerini kirletmesin, adamların birer fotoğraflarını bana versin görevi ifaya hazırım ben.
  şaka bir yana dünya o kadar global hale geldi ki sadece avrupa’nın değil,hiçbir ülkenin kötülüğü bizim iyiliğimiz olamaz.
  bir misal, proseste kullandığımız solvay kalsiyumu için 15 gündür italya’dan gelecek gemiyi bekliyoruz şu anda biz ve üretim bundan etkileniyor.
  üretim için dahi girdi olarak dışarıya bağlıyız.neymiş bu ülkedeki havalar anlamadım…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir