Kötünün İyisi

Çok zayıf ekonomik veriler gelse de, ABD doları başta euro olmak üzere, hemen her para birimine karşı güçlü kalmaya devam ediyor. Bu ABD’nin krizi iyi yönetmesinden mi kaynaklanıyor? Kesinlikle hayır. Aslında, ABD birçok şeyi yanlış yapmaya devam ediyor, ve bu herkesin başına eninde sonunda büyük dertler açacak.

Dün akşam Euronews kanalında, Avrupa Merkez Bankası(AMB) üyeleri Weber ve Noyer’i izliyordum. Ticari senet piyasasına(commercial paper), alım yönünde müdahale edebileceklerini söylüyorlardı. Sizi bilemiyorum, ama açıklamalarını çok ciddiye almadım. Piyasalar da almamış olacak ki, euro daha da zayıflayıp, geceyarısından sonra 1.2450 civarına geldi.

Avrupa bu krizde tam manasıyla çuvallamıştır. Büyük Buhran’dan sonra yaşanan en büyük kriz, bu kadar berbat yönetilebilirdi. Çatlak sesler de çıkmaya başladı. Örneğin İrlanda’da, ‘AB üyeliğinden çıkalım’ fikrini savunanların oranı %80’e çıkmış. Açıkçası, göreceli olarak küçük ekonomiler olan İrlanda ve Yunanistan’a, AB’nin yardım edebileceğini düşünüyorum. Endişem İtalya ve İspanya. Çok paraya ihtiyaçları var. Onlara nasıl yardım edecekler, bilemiyorum.

Kötü merkez bankacıların iyisi olarak, Bernanke görünüyor. Dün Senato’da yaptığı açıklamada, stabilizasyon için her türlü adımın atılacağını söylüyordu. AB’nin ne yapacağını bilememezlik hali, ve buna karşılık ABD’nin çoğu yanlış olsa da hamlelerini sürdürmesi, doları euro’ya karşı güçlü kılıyor.

Euro’nun toparlanacağı günlerde gelecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir