Kuruntu

ABD önümüzdeki 5 yılda ihracatını 2 kat artırmayı planlıyor. Bu sadece daha rekabetçi bir Dolar kuru ile gerçekleşebilir (düşük Dolar). İngiltere, yeni koalisyon hükümetinin açıkladığı ağır bütçe tedbirlerinin ekonomiyi zayıflatma olasılığı nedeniyle daha zayıf bir Sterlin istiyor. AB bölgesinde yaşanacak durgunluğu biraz hafifletebilecek tek durum Euro’nun zayıflaması. Japonya’daki sosyalist hükümet, ihracatı artırmak ve içerideki deflasyonist baskının etkilerini azaltmak için zayıf bir Yen istiyor. Çin hükümeti, ihracat rakamında yaşanan belirgin düşüş nedeniyle revalüasyonu ertelemiş gibi gözüküyor. Kısaca, önemli para birimleri için temel olarak negatif görüşlere sahip olabilirsiniz. Bütün bunlar ışığında; büyük fonların, spekülatörlerin altına niçin saldırdıklarını anlayabiliriz.

Arada bir tarihsel sürece bakmanın faydalı olacağını düşünüyorum. Mart 2009’da başlayıp Nisan 2010’a kadar süren dev rallide ABD borsaları yüzde 80 yükseldi. Tarihte, bir sene içinde bu kadar büyük bir ralli 2 kez görülmüş. Birincisi, Haziran 1932-Eylül 1932 arasında yaşanan yüzde 110’luk yükseliş. İkincisi, Mart 1933-Temmuz 1933 arasında görülen yüzde 115’lik artış. Birincisinde zirveye ulaşan borsalardaki düzeltme yüzde 40; ikincisinde yüzde 35 olmuş. ABD borsaları ile ilgili olarak; geçen hafta Graham-Dodd normalleştirilmiş kazanç oranında bahsetmiş (ABD borsalarında yüzde 30’luk düzeltme olur mu?), bu indikatörün geçmiş 130 senede bir kez bile yanılmadığını vurgulamıştım.

2010’nun ikinci yarısında ABD ekonomisinin ve global ekonominin yavaşlayabileceğini düşünüyorum. Tarihin en büyük kredi balonunun patlaması sonrasında yaşanan süreçte, olumlu beklentilere bu kadar hızlı dönülmesine anlam veremiyorum. Yaşanılması, düzeltilmesi gereken çok şey var. Bilemiyorum, dev bir kredi balonunun patlaması sonrasında benimkisi sadece bir kuruntu olabilir.<

Kuruntu” hakkında 2 yorum

  1. Atılım Hocam bir kaç ay önce Avustralya Dolarının geleceğini parlak görüyorum demiştiniz,bu fikriniz hala geçerlimi? Avustralya Doları geçen Mart’tan beri nerdeyse borsalar kadar prim yaptı,bu ne kadar mantıklı keza Kanada Doları’da öyle.

  2. Geçen yıldan beri AUD iyi kazandırdı.Son haftalarda bir düzeltme hareketi yaşıyor.Kısa dönemde AUD/USD’da 0.80 seviyesi gündeme gelebilir.Orta-uzun dönemde AUD ve özellikle CAD için pozitif düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir