‘L’ nin Yatay Kısmının En Sağındaki Yükseliş

ABD’nin ve Çin’in teşvik paketleri dünya ekonomisini kurtarır mı? Dünya ekonomisinin büyümesine katkıları olacak olsa da, zannedildiği kadar etkili olamaz. Basit şekilde izah edeyim.

ABD’nin açıklayacağı paketin büyüklüğü, ‘Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’sının(GSYİH) %3’ü olacak. ABD ekonomisi dünya ekonomisinin %25’dir. %25’in %3’ü neyse(%0.75), bu paketin dünyanın büyüme oranına katkısı o olacaktır. Çin’in paketi 600 milyar dolar büyüklüğündedir. Bu rakam, Çin ekonomisinin ‘toplam hasıla’sının %3’dür. Çin ekonomisi dünya ekonomisinin %6’sını temsil ettiğine göre, %6’nın %3’ü neyse katkısı o olacaktır. Yani etkisi çok marjinaldir. Aslında, başta Japonya’nın ve AB’nin, ardından gelişmekte olan ülkelerin de büyük paketler açıklamaları gerekiyordu. Bencillik ve imkansızlıklardan dolayı bu koordinasyon bir türlü sağlanamadı.

AB’nin en büyük ekonomisi Almanya ve Japonya bencillikleri yüzünden ortaya çıkmıyorlar. Gelişmekte olan ülkelerin paket açıklayamamalarının sebebi ise daha farklıdır. Rusya’yı görüyoruz. Bankacılık sisteminin, çevirilmesi gereken 400 milyar dolar borcu var ve devletten yardım istiyor. Rusya’nın zaten kala kala 400 milyar dolarlık rezervi kalmış; bankacılık sektörünü mü kurtaracak, teşvik paketi açıklayıp reel ekonomiye mi yardım edecek. Bizde de benzer bir durum var. Ağırlıklı olarak bankacılık dışı özel sektörün döviz borcu var, çevirilmesi gerekiyor, IMF’den para istiyoruz. Kaynak olmadığı için paket açıklayamıyor, reel sektöre yardımcı olamıyoruz. Merkez Bankası geriye kalan tek şeyi yapıyor, piyasayı canlandırmak için faizleri indiriyor. Bu krizde, para politikasının(faiz indirimlerinin) çalışmadığı ise artık çok iyi biliniyor.

Dünya ekonomisinin resesyondan çıkışı, resmi beklenti olan ‘V’ şeklinde olmaz. Özel sektörün beklediği gibi ‘U’ şeklinde de olmaz. Bence ‘ L’ şeklinde olabilir. Global ekonomi inişine devam ediyor, uzun süre yatay devam edecek. Yatay kısmın en sağındaki hafif yükselişe dikkatinizi çekerim. Beklenen yükseliş olsa olsa o olur.

‘L’ nin Yatay Kısmının En Sağındaki Yükseliş” hakkında 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir