Merkez Bankalarının Euro’yu boşaltması

Dünden beri merkez bankalarının Euro hakkındaki açıklamaları konuşuluyor. Brezilya, Hindistan, Rusya, Japonya ve Güney Kore, Euro’ya destek verdi. İran Merkez Bankası, rezervlerinden 45 milyar Euro satacağını açıkladı.

Hindistan Merkez Bankası’nın elinde fazla Euro yok, geçiniz. Brezilya’nın rezervlerindeki Euro ağırlığı yüzde 5-6. Satsa ne olur, satmasa ne olur. Japonya uzun dönemli devlet politikası gereği, rezervlerinin önemli bölümünü Dolar olarak tutuyor. Yani Euro’su az. Rusya’nın ve Güney Kore’nin yaptığı açıklamalar da çok mühim değil. Çünkü Dolar ve Euro’dan kaçış şansları yok.

Çin’e ayrı paragraf açıyorum. Euro’nun değer yitirmesi Çin’i vuruyor. Çin’in en büyük ihracat pazarı Avrupa. Renminbi Euro’ya karşı değerlendikçe, Çinli ihracatçının Euro geliri azalıyor. Çin’in Euro’yu boşaltmasının sadece kendisine zararı olur. Yaparsa, Euro’nun değerini daha da düşürür. Aslında başka nedenlerden dolayı Çin’in Euro alması gerektiğini düşünüyorum, bunu bir başka yazıya bırakalım. Kısaca; Çin’in Euro’ya sözlü destek vermesinden daha normal bir durum olamaz.

İran’a gelince; İran Merkez Bankası Euro satış işlemini tamamladığında, rezervlerdeki yüzde 55’lik Euro ağırlığı yüzde 20-25’e düşebilir (benim tahminim, İran bu konuda şeffaf değil). İlginç olan, bir merkez bankası 3-4 ay sonraki hamlesini niçin bugünden açıklar? Pek mantıklı gelmiyor. İran, 22 Mayıs’ta Euro satış operasyonuna başlamış. 22 Eylül’de işlem sona erecek. ABD’nin İran üzerinde yaptırımları varken, İran Euro’yu boşaltıp, nasıl Dolar alacak? Bu da ayrı bir soru işareti. Ahmedinejad, Dolar için ‘değersiz bir kağıt parçası’ ifadesini kullanıyordu. Şimdi bu değersiz kağıt parçasını almak istiyor. İran, Dolar almakta güçlük çekerse, muhtemelen altına yüklenir.

Altı ay önce Dolar’ın rezerv para satatüsünü kaybedeceği konuşuluyordu, bugün Euro’nun yok olacağı tartışılıyor. Geçen sene bu zamanlar, global ekonomi için kıyamet gününün yaklaştığı söyleniyordu. Sadece bir sene geçti, o günler unutuldu. Bugün yeni büyüme trendinin ve boğa piyasasının başladığını savunan çok sayıda insan var.

Sıcak bir perşembe günü daha fazla uzatmak istemiyorum. Avrupa, birlik projesi için altmış sene çalıştı (2. Dünya Savaşı’ndan itibaren). Kolay kolay vazgeçmez.

Merkez Bankalarının Euro’yu boşaltması” hakkında 2 yorum

  1. sayın murat altındaki beklentilerinizi ayrıntılı olarak bizimle paylaşırmısıız.24 ayar külçe olarak,65 li seviyeleri görebilirmiyiz.62 ye kadar çıktı şimdi düşüşte,58 e kadar düşecek deniliyor,kısa dönemde beklentileriniz nedir.alım için hangi seviyeler uygun sizce.birde daha önce aldığım altınlar var,62 li seviyelerden satış öneriyormusunuz,yoksa daha beklenmelimi,ayrıntılı olarak bizleri aydınlatırsanız sevinirim.saygılar sunarım
    yorumlarınızı merakla bekliyoruz

  2. Leyla,
    Altını ne zaman aldın, ne kadar süredir bekletiyorsun bilmiyorum. Sana tavsiyem,iyi bir sermaye kazancı elde ettiysen biraz kar realizasyonuna gitmendir.
    Altın için pozitifim,gücünü koruyor.Düzeltme yaşarsa(düşüş yaşarsa),daha fazla alıp portföyüme eklemeyi düşünürdüm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir