Metcezir ve Oksimoron

Bu yılın başlarıydı. Dubai’nin amiral gemisi; dünyanın en büyük gayrimenkul şirketi olan Emaar’ın Türkiye’deki üst düzey yöneticisi TV’de konuşuyordu. Krizden fazla etkilenmediklerini, yatırımlarının 2009’da tam gaz devam edeceğini söylüyordu. Orta Doğu piyasaları özel ilgi alanıma girdiği için, o an doğruyu söylemediğini biliyordum. Piyasaları takip etmek işim olmasaydı; veya bu işlerde averaj bilgiye sahip bir kişi olsaydım, söylenenlere rahatlıkla inanabilirdim. Sonuçta zengin petrol yataklarına sahip??? Dubai’nin, en büyük şirketinin yöneticisi konuşuyordu. Kriz onları nasıl etkileyebilirdi ki?

Aslında sıkıntı burada. Politika yapıcıların-üst düzey yöneticilerin ekseriyeti, kriz ve etkileri konusunda doğruyu söylemiyor. Tabii insanları bir yere kadar kandırabiliyorsunuz. Bir noktada herşey ortaya çıkıyor. Warren Buffett’ın söylediği gibi; ‘Kimin çıplak yüzdüğü, ancak metcezir yaşandığında ortaya çıkar’.

Dubai’ye dönersek; Dubai tam bir oksimorondur. Adamlar üstünde gerçek altın olan tatlı yiyorlar; borçlarını ödeyecek paralarının olmadığı ortaya çıkıyor. Dışarısı 45-50 derece, içeriye kayak merkezi inşa ediyorlar; ancak aldıkları krediyi ödeyemiyorlar.

Bu konuda daha fazla detaya girmiyorum. Her zaman vurguladığım gibi: dünyada inanılmaz bir borcun olduğu; bu borçların soru işaretleri ile dolu ‘teminatlar’ ve ‘nakit akımları’ ile desteklendiği, Dubai olayı ile ortaya çıkmıştır.

Bayram öncesinde; ‘Piyasada bir satış yaşanırsa, altında en fazla %8-%10’luk bir gerileme olabilir’ demiştim. Dubai paniğiyle yaşanan satışta; %6’ya yakın bir düşüş yaşandı. Altın $1134’a kadar düştü. Şu an için altın $1187.

Avustralya Merkez Bankası, bir-iki saat önce faizi arttırdı. AUD’da yükselme yaşandı. Tabii diğer yüksek getirili paralar da yükseldi. TL dün 1.534 idi. Şu an 1.512. Piyasa, Dubai olayını şimdilik unutmuş gibi görünüyor. Son 8 aydır en iyi yaptığı şeyi yapmaya, yani yükselmeye devam ediyor.

Yıl sonu yaklaşırken dikkatli olmakta fayda var. Christmas nedeniyle, ABD ve Avrupa’daki traderlar yavaş yavaş tatile çıkarlar. 10 Ocak’a kadar çoğu dönmez. İşlem hacimleri düştüğü için, sert fiyat hareketleri yaşanabilir. Küçük işlemler tavsiye ediyorum.

Gün içi piyasa yorumlarımı www.twitter.com/atilimmurat adresinden takip edebilirsiniz.

Metcezir ve Oksimoron” hakkında 5 yorum

  1. Altın konusunda pozitif olduğumu,son bir yıldır her platformda belirtiyorum.Yön yukarı;ANCAK düzeltme hareketi öyle ya da böyle yaşanacak.Düzeltmenin ‘olası’ şiddeti konusunda geçen haftaki yazımı okumanızı öneriyorum.

  2. Altindaki duzeltme diger marketlere (gumus, platin, palladyum disinda)sicrayabilir mi?
    Yani genel bir makro duzeltmeden mi bahsediyorsunuz?

  3. Altın fiyatındaki düzeltme,riskten kaçış yaşandığında olacaktır(finans piyasalarında bir satışın yaşanması,JPY’nin ve USD’ın değer kazanması).
    Altın fiyatındaki düşüş,değerli metalleri de etkiler.Örneğin altın fiyatında %15-%20’lik bir düşüş yaşanırsa,buna diğer ham madde fiyatları kayıtsız kalamaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir