Minnet

Olayın üzüntüsünden, Salih Neftçi hakkında gereken yazıyı dün yazamadım. Gazetelerde ve internette, ‘Türkiye’nin uluslararası alanda en fazla tanınan akademisyeni’ cümlesini görmüşsünüzdür. Son derece doğru bir yorumdur. 

Neftçi ile çok anım vardır. Onunla ilk tanıştığım dönemde, finans mühendisliğini öğreniyordu. Yanlış okumadınız. Elli dört yaşında ve finans mühendisliği çalışıyordu. Aslında Neftçi’nin müthiş makalelerini çıkardığı alanlar; ‘zaman serileri’ ve ‘ekonometri’ dir. Çoğu kişi, ‘bu alanlarda yapıt çıkarmaya devam etseydi, Nobel ödülü kazanabilirdi’ şeklinde düşünür. Neftçi bu alanları bıraktı ve finansa döndü. İlk konuşmamızda; ‘beni sakın iktisatçı olarak görme, ben finansçıyım; finans mühendisliğini öğrenerek, 30 yıl sonra ikinci doktoramı yapıyorum’ demişti. Bu konuşmadan sadece üç yıl sonra, ‘Principles of Financial Engineering’ (Finans Mühendisliğinin Prensipleri) adlı başyapıtını çıkardı. Bu kitabı, ‘finans mühendisi’ olmak isteyen tüm öğrencilere tavsiye ederim. İnternet’teki listeleri incelerseniz, ‘gelmiş geçmiş en iyi 10 finans kitabı’ arasında gösterilir. Gerçekten çok şaşırmıştım. Hoca, yepyeni bir alana girip kısa sürede ABD’de ve dünyada finans alanında ‘duayen’ konumuna gelmişti.

Neftçi’yi Türkiye’de çekemeyen çok insan vardı. Özellikle, bir gazetede köşe yazan, diyalog üstadı??? bir akademisyen vardı. Gazete yazılarında Neftçi’ye sürekli saldırır, hakaret ederdi. ‘Hocam sizin de gazetede köşeniz var, niçin cevap yazmıyorsunuz’ diye sorduğumda; ‘Oğlum, ben bu kişiyle uğraşmam, bir tane yapıtı yok, muhatap bile kabul etmem’ derdi. Hiç kimse ile polemiğe girmezdi.   

Geçen yıl bu zamanlar İstanbul’da yemek yemiş, iki proje üzerinde konuşmuştuk. Onu son görüşüm oldu. O görüşmeden kısa bir süre sonra İsviçre’de rahatsızlandı. Bir yıldır durumu kötüydü. Olayları ve kişileri hatırlamıyordu.

Ölen yetenekli kişilerin ardından çoğu zaman; ‘hakettiği yere gelemedi’ benzeri sözler söylenir. Salih Neftçi, sadece Türkiye’de değil, dünyada da layık olduğu yere gelmiştir.

Yüksek lisans ve doktora yıllarımda, tez danışmanım olarak beni müthiş şekilde yönlendirmiştir. Bunun için kendisine minnettarım.

Allah rahmet eylesin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir