Mürekkep Balığı

Dün gazetelerden birinde bir köşe yazısı gördüm. Köşe yazarı; ‘altın fiyatının $1200’a gidip gitmeyeceğini; altın fiyatındaki yükselişin tamamen spekülasyon olduğunu; yükselişin ona inandırıcı gelmediğini; gümüş fiyatındaki artışın, ‘altın’daki artıştan daha yüksek olmasının onu haklı çıkardığını; Fed’in ve diğer merkez bankalarının para basmasının yükselişle alakası olmadığını’ tartışıyordu. Alçak gönüllü davranıp; ‘altın beni uzun zamandır yanıltmaya devam ediyor, büyük düşüşler beklerken sürekli yükseliyor’ cümlesini de eklemiş. Bu yazar, piyasa mekanizmasını hiç bilmeyen, anlamayan eski bürokratlardan değil. Bir mürekkep balığı gibi vantuzlarını atıp, yıllardan beri insanların beynini uyuşturan medya tiplerinden. Her yazıya yorum yapacak vaktim yok. Ancak yatırımcılara yanlış bilgiler veren birisini gördüğüm zaman çileden çıkıyorum.

Bu yazıda, kontrolden çıkmış para ve maliye politikalarının altın fiyatı üzerindeki etkilerinden bahsetmeyeceğim. Bu konularda çok yazı yazdım. Yazarı daha ‘direkt’ bilgilerle bilgilendirelim.

Barrick Gold (BG) ve Newmont Mining (NM) adlı şirketleri duydunuz mu? Kuvvetle muhtemel duymamışsınızdır. Bu şirketler dünyanın en büyük altın üreticileridir. Bu şirketlerin çeyreklik, yıllık altın üretim miktarlarını takip ederim. Gerçi dünyanın en büyük on altın üreticisi devamlı takibimdedir. Bu yazıda en büyük iki şirketi alıyorum.

Bu şirketlerin altın üretimleri, 2000-2001 yıllarında zirve yaptı. O yıllardan beri sürekli düşüyor. Özellikle son çeyrek rakamlarında, önceki yıla göre büyük düşüş var. BG artık altın çıkartmak için 4 bin metre dibi kazıyor. Bunun anlamı; bugün fiziksel olarak, önceki yıllara göre daha az altın çıkıyor. Bununla beraber; altına açık bir talep var. Hindistan, Sri Lanka, Kore, Tayvan merkez bankalarını görüyorsunuz. Almanya Merkez Bankası altın almak için fırsat kolluyor. Çin almıyor mu zannediyorsunuz? Onların altın alma tarzı biraz daha farklı, başka bir yazıda ayrıntılı biçimde anlatırım. Yazar, altındaki yükselişi, petrolün $147’a fırladığı döneme benzetmiş. O zaman gerçek bir spekülasyon vardı. Petrol talebinde artış yoktu. Bu sefer durum farklı. Daha az altını daha çok para kovalıyor.

2000-2001 yıllarından itibaren altın üretimi yavaş yavaş düşüyorsa, sonraki yıllarda altın fiyatı niçin hızlı biçimde yükselmedi, sorusu akla gelebilir. Çünkü o yıllarda merkez bankaları altın satıyorlardı. Bugün direkt olarak alıyorlar.

Yazar; ‘Peki gümüş niçin daha fazla artıyor’ yorumunu da yapmış. Gümüş, altın gibi parasal bir metaldir. Bu özelliğine ek olarak; gümüşün endüstriyel olarak kullanımı, altından çok daha fazladır. Elektronik sektörünün her geçen gün daha fazla gümüş kullandığını görüyoruz. Biyoteknoloji de bile, gümüş kullanımı artmaktadır. Hem parasal hem de endüstriyel anlamda kullanılması, gümüşü bir adım daha öne çıkarıyor.

Konuları bilmeden, yalan-yanlış yorum yapanları bilgilendirmeye devam edeceğim.

Mürekkep Balığı” hakkında 4 yorum

  1. Sayın hocam:Bahsettiğiniz yazarın altın hakkında ki yazısını okuduğumda benim de kafam karışmıştı.Ama sizin yazınızı okuyunca rahatladım.Çünkü kendi çapımda altına yatırım yapan birisiyim.Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim.Yazılarınızı sürekli takip ediyorum.Bundan sonra da altın hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum.Saygılarımla…

  2. hocam altın çok yükseldi.Sert bir düşüş bekliyor musunuz?Düşerse nereye kadar düşer?(ons ve gram olarak)

  3. Altindaki artislarda altin uretiminin ve enflasyon beklentilerinin rolu ne kadar kestirmek zor. Ornegin, piyasanin enflasyon beklentisini gosteren 10 yillik breakeven degerleri %1.7-1.8 seviyesinde. Gecmise gore karsilastirildiginda cok da yuksek degil.

    Bence bu makroekonomik belirsizlik icerisinde insanlar (merkez bankalari dahil, mesela Hindistan) neye yatirim yapacaklarina karar veremiyorlar. Altin ve diger degerli metaller (gumus, platin, paladyum) bu durumda guvenli liman rolunu oynuyor. Diger taraftan issizligin %10larda seyrettigi bir zamanda fedin yakin zamanda faizlerde artis yapmasi dusuk bir olasilik. Bu da muhtemelen dolarin aleyhine, ve son zamanlardaki iliskisine bakarsak, altini lehine isleyecektir.

  4. Altın $1200’a gelmek üzere.Benim bu yıl için yaptığım tahmine ulaşmış oluyor.Piyasalara satış gelirse, 8%-10% civarı bir geri çekilme.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir